Zvrat pohlavia u živorodiek

#Ryby
 
Zvrat pohlavia je jav, ktorý príde nečakane a za niekoľko mesiacov dokáže zo samičky živorodky urobiť samčeka. Prečo k tomuto javu dochádza, nie je dodnes spoľahlivo vysvetlené
Andrej Jakubík | 11. októbra 2017 o 10:00
Zvrat pohlavia u živorodiek

Živorodky a niektoré ďalšie druhy rýb (rajovec), ktoré sa bežne preháňajú v akváriu majú istú veľmi zvláštnu vlastnosť, ktorá je dodnes záhadou pre vedcov aj samotných akvaristov. Zvrat pohlavia je jav, ktorý príde nečakane a za niekoľko mesiacov dokáže zo samičky živorodky urobiť samčeka. Prečo k tomu dochádza, nie je dodnes spoľahlivo vysvetlené.

Tak trocha záhada

Zvrat pohlavia ostáva stále záhadou aj napriek tomu, že sa tejto problematike venoval už nejeden uznávaný vedec, či dokonca celý tým. O čo vlastne ide? Ryby sa rodia ako pohlavne nerozlíšené a záleží iba na podmienkach prostredia, či sa z nich stanú samci, alebo samičky. Pod podmienkami prostredia sa rozumie napríklad teplota vody, hodnota pH a podobne. Toto všetko sú faktory na základe ktorých príroda rozhoduje, či sa bude jednať o samičku, či samčeka.

Samičky živorodiek, ktoré už niekoľko krát porodili a priviedli tak na svet potomstvo sa však pôsobením hormonálnych zmien vo svojom tele, začnú meniť na samčekov. Hormóny, ktoré sa začnú vylučovať v ich tele dajú vzniknúť samčím pohlavným orgánom (odb. gónopódium), ktoré sú plne funkčné a môžu oplodniť druhú samičku. V prípade napríklad mečúňov v prípade ktorých ku zvratu prichádza najčastejšie sa okrem iných znakov zmení ryba aj zvonka. Samička sa stratí klasická pôrodná škvrna, ktorá sa nachádza v oblasti análneho otvoru a spodný lúč chvostovej plutvy narastie do predĺženého výbežku (mečík), ktorým sa hrdia iba samci.

Prečo dochádza ku hormonálnym zmenám, nie je doposiaľ vysvetlené a zaujímavý je aj fakt, že sa táto premena deje iba zo samičky na samčeka a nikdy nie opačne. Na vysvetlenie si teda budeme musieť ešte počkať.

Komentáre k článkuPridaj komentár: