Zvieratko ako vianočný darček

#Iné zvieratá
 
Zvieratko sa môže stať krásnym vianočným darčekom, ktoré získa v domácnosti svoje miesto a bude sa z neho tešiť celá rodina. Môže sa však stať aj príťažou, ktorej sa budú chcieť rodinní príslušníci čím skôr zbaviť. Na čo všetko treba myslieť?
Lucia Horváthová | 25. novembra 2016 o 07:00
Zvieratko ako vianočný darček

Blížia sa Vianoce a s nimi aj čas obdarovania svojich blízkych darčekmi. Čoraz častejšie sa nimi stávajú domáce zvieratká. Je pravda, že živý tvor môže priniesť do rodiny nový vietor, množstvo radosti a smiechu. Najmä deti sa vedia veľmi úprimne tešiť z nového šteniatka či mačičky. Avšak, treba si uvedomiť aj to, že príchodom nového člena do rodiny, prichádza na rad aj množstvo povinností. Je potrebné zvážiť si dobre všetky pre a proti, ktoré zadováženie si zvieratka do rodiny prináša. Odpovedzte si na zopár základných otázok a porozmýšľajte, či ste vo vašej rodine pripravení na takú dôležitú úlohu, akou je starostlivosť o zvieratko.

Čo všetko treba zvážiť?

Budete mať dostatok času na starostlivosť o zvieratko? Sú vaše deti dostatočne zodpovedné na to, aby vám pomohli so starostlivosťou o zvieratko? Ste si istí, že budete schopní dať v rodine zvieratku to, čo potrebuje? Uvedomte si, že mať doma zvieratko nie je len o jeho kŕmení, treba sa mu venovať a tráviť s ním čas, navštíviť veterinára, ak je to potrebné, prípadne zabezpečiť jeho starostlivosť v období, keď si pôjdete oddýchnuť na dovolenku niekde mimo vášho bydliska. Najmä, ak ide o šteniatko, papagája či mačičku. Na aké dlhé obdobie chcete mať doma domáce zvieratko? Ak je to len na dva-tri roky, pouvažujte nad škrečkom či rybičkami. Pri psíkovi, mačičke a papagájovi musíte rátať s dlhším časovým obdobím, ktoré sa pohybuje nad hranicou desiatich rokov. Myslieť musíte aj na finančnú stránku. Každé zvieratko niečo stojí a nehovoriac o starostlivosti oň. Zvieratko sa skutočne stáva novým členom rodiny. Jeho príchodom sa zmení chod domácnosti a s tým treba počítať.

Vianočné šteniatko
Foto: Pixabay.com

Vianočné šteniatko môže byť pekným darčekom, ale aj veľkou príťažou


Je potrebné veľmi dobre porozmýšľať nad tým, či je pre zvieratko vo vašom domove miesto. Áno, chápeme, že chcete potešiť svoje deti, či starých rodičov. Všetko pekné má však aj druhú stránku, s ktorou treba rátať. Prečo? Pretože čoraz častejšie sa stáva, že po sviatkoch sa darované šteniatka či mačičky ocitnú opustené na poľných cestách, v útulkoch a bohužiaľ, množstvo z nich ani neprežije. Boli síce pekným darčekom, avšak množstvo rodín si po sviatkoch uvedomí, že nemajú kapacity na to, aby sa oň starali, a preto sa ho snažia rôznymi, často nehumánnymi spôsobmi zbaviť.

Zvieratko z útulku

Ak ste sa rozhodli, že vaša rodina je pripravená na príchod zvieratka do vašej domácnosti a zvládnete aj starostlivosť oň, porozmýšľajte, odkiaľ si zvieratko zadovážiť. V našich útulkoch je množstvo psíkov a mačiek, ktoré by sa tešili rovnako, ak nie viac ako vy. Dajte domov tým, ktorí svoj život nemali doteraz taký ružový a poskytnite im lásku a nehu, ktorú vám určite vrátia späť. Budete sa cítiť dvojnásobne potešene, keď uvidíte rozžiarené očká vašich detí a natešeného psíka, ktorý konečne pocíti teplo domova.

Pýtate sa, ako to môže vyzerať na Vianoce, keď si deti nájdu pod stromčekom domáceho miláčika? Pozrite si nasledujúce video.

Zdroj: Youtube.com

Komentáre k článku


  • Bubkinepapagaje, 22. decembra 2016 o 14:29
    Prajem vsetkym vesele a stastne Vianoce, aby boli take, ake si ich prajete. V pripade, ze dostanete zvieratko ako nevhodny darcek, tak ak ho nebudete moct vratit, som tu ako moznost NOVEHO DOMOVA (dolezite - specializujem sa len na papagaje a ine operence ) Bubka / EvaPridaj komentár: