Zoslabnutý zobák u papagája!

#Vtáky
 
Drvivá väčšina papagájov, ktoré majú tento problém, je kŕmených nevhodnou a jednostrannou stravou. Problém na seba nenechá dlho čakať!
Andrej Jakubík | 29. septembra 2018 o 08:02
Zoslabnutý zobák u papagája!

Zobák papagája rastie od základu po vrstvách, podobne ako letokruhy na strome. Je úplne normálne ak sa časť zobáka oddelí a jedna vrstva keratínu odpadne, ale ak je poškodenie väčšie, prípadne sa zobák stále odlupuje, tak je to indikácia metabolického problému. Drvivá väčšina papagájov, ktoré majú tento problém, je kŕmených nevhodnou a jednostrannou stravou. Problém na seba nenechá dlho čakať!

Vysoký podiel suchého krmiva bez dostatočného prísunu omega mastných kyselín a olejov sa odráža na stave zobáka do niekoľkých týždňov. Tento problém majú predovšetkým Africké druhy veľkých papagájov. U menších papagájov je často problém v krmive, ktoré obsahuje vysoký podiel suchých semien a sóje.

Papagáje, pri ktorých sa tento problém vyskytuje, musia čo možno najskôr prejsť na novú stravu. Ideálom je čerstvá surová, či varená zelenina a v menšej miere aj ovocie. Zmes suchých semien sa dá nahradiť naklíčeným semenom, pohánkou, šošovicou, konopným semenom atď. do krmiva je možné pridávať kvapky ľanového oleja alebo kvapky panenského olivového oleja a to na dennej báze. Zelenina je v tomto smere omnoho dôležitejšia zložka potravy ako ovocie. V priebehu šiestich týždňov a niekedy aj menej, sa dostavujú prvé výsledky, ktoré naznačujú, že zobák sa dostáva do formy. Stane sa omnoho viac podobný zobáku papagája v divokej prírode a dostane aj vyšší lesk.

Zvýšenie podielu orechov v strave môže tiež pomôcť, ale papagáje, ktoré trpia na krehký zobák si s touto tvrdšou stravou často nevedia poradiť. Existujú aj určité domnienky, že problémy spojené so zobákom, môžu súvisieť s funkciou pečene. Semená a iné zložky potravy, ktoré podávate vášmu papagájovi, by mali byť tej najvyššej kvality a ideálne aj testované na prítomnosť plesní.

Väčšina vitamínových doplnkov, ktoré sa pridávajú do pitnej vody, sa míňa účinku a omnoho efektívnejšie je podávanie práškových vitamínov, ktoré nasypeme na potravu, ovocie, alebo zeleninu. Papagáje, ktoré majú k dispozícií „mokrú“ stravu (teda ovocie a zeleninu), pijú iba minimálne množstvo vody a preto je podávanie vitamínov do vody často neúčinné. Ak by dokonca vitamíny zafarbili vodu, alebo zmenili jej chuť, tak ju papagáj bude často odmietať. Voda má tiež tendenciu reagovať s vitamínovými doplnkami a tie už po hodine strácajú svoj účinok. Prípadne sa vitamíny a minerálne látky usadia na dne a papagáj na ne nedosiahne.

V akútnych prípadoch poškodenia zobáka je vhodné začať s dávkovaním vitamínu E, aby sa efekt zosilnenia zobáka dostavil čo možno najskôr. Dávajte pozor aj na vlhkosť, pretože druhy ako napríklad papagáje rudu Eclectus, Amazona a Pionus potrebujú celkom určite vyššiu vzdušnú vlhkosť.

Tento článok je čisto informatívny. Zvieratká.pravda.sk nemá právomoc predpísať akúkoľvek veterinárnu liečbu alebo stanoviť diagnózu. Navštívte svojho veterinárneho lekára vždy, ak vaše zviera trpí bolesťami, či ochorením, ktoré si vyžadujú odbornú liečbu.

Komentáre k článkuPridaj komentár: