Zopár faktov o Agapornisoch

#Vtáky
 
Tieto druhy papagájov by sa rozhodne nemali chovať osamotene a mala by im byť dopriata spoločnosť vo forme papagája – kamaráta
Andrej Jakubík | 24. septembra 2017 o 08:00
Zopár faktov o Agapornisoch

Menšie druhy pestrých papagájov z Afriky, ktoré sú vo svete známe pod svojim anglickým pomenovaním „lovebirds“, čo je odkazom na ich spoločenské chovanie, ktoré jednoducho vyžaduje spoločnosť papagája svojho druhu. Tieto druhy papagájov by sa rozhodne nemali chovať osamotene a mala by im byť dopriata spoločnosť vo forme papagája – kamaráta. Tu je niekoľko faktov zo života agapornisa. Malého papagája s veľkým srdcom.

Agapornis nie je iba jeden druh papagája. Sú ich desiatky a ich rozdelenie na jednotlivé druhy a miestne formy trvalo veľmi dlho. Jedná sa o Africké druhy papagájov, ktoré obývaju okrem iného aj ostrov Madagaskar. Na pevninskej Afrike sa dokonca našli fosílie predchodcov dnešných Agapornisov, ktorých vek bol takmer 2 milióny rokov.

Agapornis je papagáj, ktorý vedie monogamný život. Pohlavne dospieva vo veku približne 10 mesiacov a dožíva sa veku až 15 a viac rokov. Monogamia je nevyhnutná pre zachovanie ich spoločenského zriadenia, ktoré v kŕdli panuje. Pri strate, či dokonca pri dlhodobejšom odlúčení od milovaného partnera, mení agapornis svoje správanie a táto zmena by sa dala prirovnať k depresii. Toto správanie u papagájov nie je až tak výnimočný jav, pretože ako je známe, tak papagáj je na svoje okolie veľmi citlivý a často sa zmeny v jeho okolí podpíšu pod jeho zhoršený zdravotný stav. U agapornisov sa však vyskytuje aj ďalší spôsob náklonnosti medzi dvoma operencami. Ide o vzájomné kŕmenie, ktoré je prejavom nákonnosti jedného papagája k tomu druhému. Ak sa dva vzájomne naklonené papagáje nevidia dlhšiu dobu a znova sa stretnú po dlhšom odlúčení, tak na obnovenie svojho zväzku prichádza na rad aj vzájomné kŕmenie. Nie zriedka sa dokonca stáva, že agapornis (ale aj iný papagáj) kŕmi aj svojho majiteľa.

Agapornis žije v dierach, dutinách a jaskynných puklinách ale nikdy nehniezdi na otvorenom priestranstve. Je plachý a reto má rád uzavreté priestory. Avšak ak chcete vidieť divoko žijúce agapornisy hniezdiť, tak rozhodne nemusíte cestovať na čierny kontinent. V južnom francúzsku a na mnohých stredomorských ostrovoch sa vytvorila divoko žijúca populácia agapornisov, ktorá už aj vyvádza potomstvo. Podobná situácia je aj na Britských ostrovoch a v USA (San Francisco).

Aj agapornis však dokáže byť agresívny druh papagája, čo nie je až tak celkom známa vlastnosť. Pri ochrane svojho územia, či potomstva dokáže určite zaútočiť. Agapornis dokáže byť agresívny ku jedincom svojho druhu, iným papagájom, zvieratám, človeku, či dokonca voči veciam, ktoré sa mu nepozdávajú.

Komentáre k článkuPridaj komentár: