Zomiera môj pes?

#Psy
 
Ak máte psa vo vyššom veku, alebo chorého psa, môžete mať niekedy podozrenie, že je blízko k smrti
Andrej Jakubík | 29. októbra 2018 o 08:00
Zomiera môj pes?

Smrť je ťažké akceptovať. Je to však proces, ktorý čaká všetky živé bytosti. Ak máte psa vo vyššom veku, alebo chorého psa, môžete mať niekedy podozrenie, že je blízko k smrti. Z tohto dôvodu vám prinášame týchto 5 príznakov, ktoré hovoria o tom, že pes je v ohrození života.

Nezabudnite, že ako prvé by ste mali okamžite navštíviť svojho veterinára, kde dostanete diagnózu, poradenstvo a odbornú pomoc.

1. Nechce ísť von

V priebehu času starší psi znižujú svoju fyzickú aktivitu a niekedy to dôjde až tak ďaleko, že nechcú opustiť svoj domov tak často ako kedysi. Ak váš pes miloval časté prechádzky a teraz ich začína odmietať, logicky musíte dospieť k podozreniu, že sa niečo deje.

Samozrejme, ak váš pes odmieta prechádzku, neznamená to automaticky, že je to niečo vážne.

2. Vykazuje abnormálne správanie

Choré zvieratá, alebo tie, ktoré sú blízko smrti, vykazujú abnormálne správanie, ktorým nám naznačujú svoj zlý stav. Ako príklad uvedieme napríklad behaviorálne problémy súvisiace s ich náladou, ako je napríklad agresívne správanie, alebo abnormálne pohyby.

Môže sa tiež vyskytnúť inkontinencia, zvracanie, hnačka, alebo iné poruchy.

3. Má zmenené životné funkcie

Medzi rôznymi znakmi, ktoré hovoria o tom, že pes zomrie, nájdeme aj zmenu vitálnych znakov. Dehydratácia, nadmerné dýchavičnosť, alebo abnormálna teplota môžu naznačovať, že niečo nefunguje tak ako má.

Tu sú niektoré dôležité znaky zdravého psa:

• Teplota tela : medzi 38 ° C a 39 ° C.

• Respiračná frekvencia u psov : 10 až 30 nádychov za minútu (RPM).

• Srdcová frekvencia u psov : medzi 90 a 140 údermi za minútu u malých psov, medzi 70 a 110 úderov za minútu u stredných psov a 60 až 90 úderov za minútu u veľkých psov. (Hodnoty sa vzťahujú na psa v pokoji)

• Čas kapilárneho naplnenia : Čas kapilárneho naplnenia je možné zistiť ľahkým stlačením sliznice u psa. Sleduje sa ako dlho trvá obnovenie normálnej farby. Tlak sa zvyčajne aplikuje na sliznicu úst (ďasno) a čas musí byť kratší ako dve sekundy.

Akákoľvek zmena týchto znakov u psa naznačuje, že je potrebné ihneď vyhľadať veterinárnu pomoc.

4. odmieta jedlo a vodu

Chuť do jedla je nezameniteľným znamením toho, že je pes zdravý. Takže ak náš najlepší kamarát začne odmietať jedlo a dokonca aj to svoje obľúbené, musíme hneď hľadať príčinu. Pes môže odmietať aj vodu a niekedy ich treba umelo a nútene hydratovať.

V dôsledku nedostatočného príjmu potravy a vody sa môžu dostaviť typické príznaky ako napríklad, že pes zvracia žlč a nastáva zlyhanie vnútorných orgánov. Toto všetko spôsobuje psovi bolesť, čo sa premieta do zvýšenej agresivity.

5. Málo sa pohybuje

Ak sa pozeráte na svojho psa a zdá sa vám že vykazuje niektoré príznaky, ktoré sme už spomenuli vyššie, možno je váš pes na tom skutočne zle. Toto je veľmi chúlostivý moment, preto vám odporúčame ponúknuť psovi pohodlné miesto na odpočinok, príjemnú atmosféru v kruhu najbližších. Nezabudnite mu v tejto chvíli venovať pozornosť. Je veľmi dôležité, aby sa pes cítil v bezpečí.

Čo robiť, ak môj pes umiera?

Ak máte podozrenie, že váš pes umiera a tiež vykazuje všetky, alebo iba niektoré zo znakov, ktoré sme uviedli v celom článku, neváhajte a kontaktujte svojho veterinárneho lekára. Zatiaľ čo tieto príznaky môžu naznačovať, že pes je blízko k smrti, sú to zároveň aj príznaky rôznych ochorení. Takže iba veterinár môže určiť pravú príčinu.

Mali by ste vždy mať na pamäti, že v niektorých prípadoch a to napríklad ak zviera trpí bolesťou, je potrebné zvážiť možnosť eutanázie.

Ak zamietnete možnosť eutanázie, musíte psovi ponúknuť čo možno najlepšiu starostlivosť. Tak, aby mohol dôstojne ukončiť svoj život. Obklopený tými, ktorých najviac miluje. Prajeme vám mnoho sily na prekonanie tejto neľahkej situácie. Prečítajte si aj niekoľko tipov, ako sa vyrovnať s odchodom svojho domáceho miláčika. Čítajte nás a dozviete sa vždy niečo viac.

Komentáre k článku


  • Fretka4, 6. decembra 2018 o 11:21
    náš pes keď začal odmietať žrádlo, tak nás tak vydesil jak nič ale našťastie sa nám celkom rýchlo spamatal po tom ako mu manžel dal do mysky brit monoprotein tuším králičí a pes ho najskor ovoniaval a potom zožral takmer naraz takže možno len treba zmeniť stravu ako u nás a ten monoprtoein od britu myslím že bude chutiť lebo vonia fantasticky aj nam


  • Xaver555, 8. decembra 2018 o 15:02
    Nemám nič voči obsahu článku,ale nadpis je tvorený nevhodne.Pes je zviera a v odbornej terminológii sa používa vhodnejší názov úhyn,uhynutie.Tento výraz používa štátna veterinárna sprava,i zákon o dani a miestnych poplatkoch 582/2004 Z.z.kde je vyjarenie zákona i pri zániku daňovej povinnosti vlastníka psa.Pridaj komentár: