Zmysly koňa

#Iné zvieratá
 
Rovnako ako u človeka krátky pohľad do jeho očí prezradí, čo si myslí a čo cíti, aj oči koňa odrážajú jeho temperament a povahové vlastnosti.
Saskia Brixner, kniha Kone | 20. júla 2014 o 10:00
Zmysly koňa

Zlé, zlostné a bojazlivé zvieratá mávajú nepokojné oči, zatial čo veľkými očami sa vyznačujú zväčša temperamentné kone. Malé oči takmer prekryté obočím charakterizujú skôr flegmatického koňa.

Oči koňa

sú dvakrát také veľké ako oči človeka, ale nevidí nimi lepšie. Len zorné pole jeho očí zachytáva priestor široký až tristo stupňov, lebo kôň má oči umiestnené po bokoch hlavy a môže nimi hýbať aj jednotlivo. Pri malom pohybe hlavy doľava či doprava vidí celé okolie, Je to obozretné opatrenie prírody, aby sa k nemu nemohol nepozorovane priblížiť nepriateľ, kým sa voľne pasie na pastvinách. Ak sa ku koňovi blížite priamo, vstúpite do mŕtveho uhla, v ktorom vás nevidí. To, čo sa odohráva priamo pred ním a za ním, kôň nevníma ostro.

Kone rozoznávajú farby, a najmä zelené odtiene ho magicky priťahujú.

Niekedy môže na človeka pôsobiť znepokojujúco aj farba konských očí, napríklad sklenené oči s bielou alebo so svetlosivou dúhovkou, skléra-biely prúžok okolo celého obvodu svetlohnedej dúhovky – či oči albína s červenou dúhovkou.

Aj kone majkú problémy s krátkozrakosťou či s ďalekozrakosťou, čo predovšetkým v prípade parkúrových a drezúrnych koní môže ovplyvniť ich výkony.

Čuch

je pre koňa životne dôležitý zmysel a preto ho má vynikajúco vyvinutý. Podľa pachu kone rozoznajú jeden druhého, ale aj rozlíšia cudzieho a dôverne známeho človeka. Citlivým nosom zacítia aj to, že sa ich bojíte, nech by ste sa akokoľvek usilovali zamaskovať to.

Sluch

ďalšie životne dôležité informácie prijíma kôň pomocou citlivého sluchu. Lievikovitý tvar uší, ktorými môže jednotlivo otáčať o stoosemdesiat stupňov, mu ponáha zachytiť zvukové vlny oveľa citlivejšie, ako to dokáže ľudské ucho. Preto kone vedia rozoznať smer a vzdialenosť blížiaceho sa nebezpečenstva.

Zlé, nebezpečné a bojazlivé zvieratá klopia ušnice dozadu a nervózne nimi pohybujú sem a tam. Anglické plnokrvníky mávajú často široké, hrubé a hlboko posadené špicaté uši, ktoré mnohokrát aj v pokojnom stave visia dopredu alebo bokom. Hovorí sa im ovisnutné uši. Dlhé, široko posadené uši sa zasa nazývajú oslie.

Kone Tento článok je prevzatý z knihy Kone s láskavým povolením vydavateľstva IKAR. Kúpiť knihu

Komentáre k článku


  • Mima10, 29. augusta 2014 o 11:08
    Dobrý deň. Chcela by som sa spýtať či sa slepý kôň môže zúčastniť parkúru koní. Pretože jedného takého mám a vie super preskakovať prekážky, chodím na sútaže aj s inými mojimi koňmi, no chcela by som to skúsiť aj s ním. Už od malička je slepý, no na ňom to skoro ani nepoznať. Má fantastický inštinkt ktorím sa riadi v podstate celý svoj život.Vedeli by ste mi poradiť? Máte niekto takého koňa,A boli ste s nim na suťaži? Poraďte mi prosím.Pridaj komentár: