Živý vianočný darček

#Hlodavce
 
Darovať pod stromček zvieratko. Je to dobrý nápad?
MVDr. Naďa Mocná | 15. decembra 2014 o 07:20
Živý vianočný darček

Zviera nie je vec - koluje v poslednom čase v spoločnosti. A zvieratko taktiež nie je darček, ktorý ak sa nám nepáči, môžeme odložiť do skrinky a darcovi slušne poďakovať. Aj keď to býva dar dobre mienený a búrlivo vítaný, premyslite si vopred, pre koho je naozaj vhodný.

Existuje viacero dôvodov, prečo darovať práve domáceho miláčika. V prvom rade je to túžba urobiť niekomu radosť. Ak však od svojho blízkeho či známeho slýchate, že by si rád zadovážil zvieratko, a chcete mu v tom pomôcť, nenechávajte to na prekvapenie. Radšej s ním celú vec prediskutujte, zistite, či už nejaké zviera choval, prípadne zájdite do útulku a vyberte vhodného kandidáta. Toto je veľmi dôležité zvlášť v prípadoch, ak zviera nepoputuje priamo do vašej rodiny, teda nemusíte presne odhadnúť, či obdarovaného takýto darček nezaskočí.

Pokiaľ plánujete priniesť zviera do vlastnej rodiny, napríklad k deťom, jeho príchod naplánujte vopred. Pokiaľ sú deti ešte malé, a teda napríklad psíka ešte sami nevyvenčia, počítajte s tým, že starostlivosť oň zostane prevažne na vašich pleciach. Pri šteniatkach pribúda aj výchova. Zapojte však aj deti - nechajte ich vytvoriť si k nim vzťah, venujte sa im, môžu pomôcť s kŕmením a napájaním. Všetky základné potreby im dôkladne vysvetlite a popíšte. Pokiaľ ich necháte so zvieratkom sa iba hrať, neskôr to už ťažšie zmeníte. Pre mladšie deti je vhodné morča, králik, či škrečok.

Aj pre starších ľudí môže byť zvierací kamarát príjemným spoločníkom. Tým menej mobilným, u ktorých môže byť venčenie prekážka, je vhodnejšia mačička. Ale tým čipernejším dôchodcom môžu pravidelné prechádzky a režim psa (preferujte menšie plemeno) doslova vniesť druhý dych do života. Taktiež štebotajúce okrasné vtáky menej náročné na starostlivosť oživia každú domácnosť.

Podarovať zvieratko teda nemusí byť prekvapením. Človek sa tak môže dôkladnejšie pripraviť, všetko zariadiť a hlavne - o pár dní dlhšie sa na jeho príchod tešiť. No a v neposlednom rade tak po sviatkoch nezaplníme útulky, pretože fenomén nechcených a “odložených” darov je stále živý.

Komentáre k článkuPridaj komentár: