Žiabronôžka soľná. Trik zo starej školy akvaristiky

#Ryby
 
Nauplie žiabronôžky soľnej sú veľmi cenené štartovacie krmivo pre takmer všetky druhy akváriových rýb.
Andrej Jakubík | 15. januára 2016 o 06:00
Žiabronôžka soľná. Trik zo starej školy akvaristiky

Jej liahnutie však sprevádzajú časté problémy s liahnivosťou alebo s tým, že po vyliahnutí ostávajú vo vode tvrdé obaly. Tieto obaly môžu spôsobiť udusenie plôdika, ktorý ho zožerie v domnienke, že sa jedná o potravu.

Dekapsulácia

Aby sme predošli týmto problémom a samozrejme si aj zjednodušili prácu, tak môžeme artemiu dekapsulovať (zbaviť vonkajšieho obalu). Tým dosiahneme okrem už spomínaných pozitív aj 100 % liahnivosť.

Ako na to?

Postačí nám čistá sladká a slaná voda, vajíčka Artemie, jemné sitko, pohár s odmerkou a chlornan sodný (SAVO). Chlornan by mal byť bez pridanej vône a teda v klasickom prevedení, ktoré je typické svojím zápachom po chlóre.

Postup je nasledovný: do pohára nalejeme 180 ml Chlornanu sodného a pridáme 150 ml čistej sladkej vody. Následne prisypeme vajíčka artemie a túto zmes miešame lyžičkou asi 6 až 10 minút. Na začiatku majú vajíčku sivasté zafarbenie, ale to sa časom zmení na sýto oranžové. To je znakom toho, že tvrdé obaly sa rozpustili a v pohári máme iba samotnú artemiu. Tento roztok scedíme na jemnom sitku a nasadíme do slanej vody na doliahnutie. Tento proces nám zabezpečí 100 % liahnivosť a všetko bez nežiaducich obalov.

Musíme ale presne odhadnúť stupeň rozpustenia obalu, tak aby sme nerozpustili aj samotnú artemiu. Nemusíme sa báť nežiaducich účinkov chlóru, pretože ten pomerne rýchlo z vody uniká a nezanechá po sebe žiadne stopy.

Viete čo je to nauplia?

V článku je spomenuté slovo nauplia. Akvaristom je to známy pojem, ktorý označuje ranné vývojové štádium kôrovca známeho ako žiabronôžka soľná (artemia salina). Vajíčka žiabronôžka sa liahnu iba v slanej vode a v spánkovom stave vydržia desiatky rokov, pokiaľ sa nedostanú do kontaktu s vodou.

Komentáre k článkuPridaj komentár: