Zelené krmivo je pre papagáje nevyhnutné

#Vtáky
 
Zelený krm obsahuje mnoho látok, ktoré sa nedajú ľahko nahradiť a pre život papagája je ich prítomnosť v krmivo nevyhnutná
Andrej Jakubík | 7. decembra 2017 o 10:00
Zelené krmivo je pre papagáje nevyhnutné

Zelený krm predstavuje pre papagája vždy vítanú zmenu. A pokiaľ je toto krmivo podávané pravidelne, tak jeho účinok na organizmus papagája je nepopierateľný. Obsahuje totiž mnoho látok, ktoré sa nedajú ľahko nahradiť a pre život papagája je ich prítomnosť v krmivo nevyhnutná.

Medzi ideálne zelené krmivo patrí ovocie a zelenina, ktoré by nemalo chýbať na jedálnom lístku papagája po celý rok. Využiť by sme mali predovšetkým sezónne zelené krmivo ako sú jahody, čerešne, marhule, červený melón, hrozno, ale aj paradajky, papriky, ale napríklad aj orechy. Sezónne potraviny sa radia medzi tie s najvyšším významom pre živý organizmus, pretože do vysokej miery pokryjú jeho vitamínové nároky v danom období.

Okrem iného sa medzi zelené krmivo radia ak konáriky ovocných stromov, vŕby, či brezy. Tieto konáriky plnia aj funkciu hračky, pretože kôra, ktorú samozrejme ponecháme na konáriku je veľmi vďačná zábavka pre zvedavý zobák. Na konárikoch môžeme pokojne nechať aj listy o ktoré sa papagáje veľmi ochotne postarajú. Jeden takýto konárik dokáže papagája zabaviť na dlhé hodiny a existujú dokonca niektoré papagáje, ktoré neprestanú, pokiaľ z konárika neostane doslova nič, čo by pripomínalo jeho pôvod.

Samozrejme, všetky zelené krmivá, ktoré si donesieme zo záhrady, či z voľnej prírody by mali byť zdravotne bezchybné, bez chemického postreku a dôkladne umyté pod čistou vodou. Pri zbere samozrejme zapojíme aj zdravý sedliacky rozum a nepodávame papagájovi zelené krmivo, ktoré vykazuje znaky choroby, chemického poškodenia, či výskytu parazitov, ktoré by mohli papagájovi spôsobiť zdravotné problémy.

Upozornenie: vždy podávajte iba zelené krmivo, ktoré je bezpečné a nehrozí z jeho konzumácie papagájovi otrava. V prípade akejkoľvek neistoty platí pravidlo, „radšej nie“.

Komentáre k článkuPridaj komentár: