Zdravie koňa

#
 
Dobré zdravie koňa si vyžaduje vyváženú stravu a dostatok pohybu. Pokiaľ sa však chcete dozvedieť viac, praktické rady a informácie nájdete v tomto článku.
Saskia Brixner, kniha Kone | 29. septembra 2014 o 08:00
Zdravie koňa

Zdravý kôň má jasné oči, hladkú, lesklú srsť, pokojný a pravidelný dych a normálnu telesnú teplotu 37,5 až 38 stupňov.

Dobré zdravie koňa si vyžaduje vyváženú stravu a dostatok pohybu. Koňovi môže však škodiť aj nevetraná stajňa, zriedkavé kydanie hnoja, krmivo zlej kvality a prach, v dôsledku ktorých sa šíria choroboplodné zárodky.

Koňa by mal pravidelne prezerať veterinár a v záujme predchádzania chorobám ho treba dať zaočkovať (napríklad proti tetanu, chrípke a proti besnote). Aspoň raz do roka by mal kôň absolvovať preventívnu veterinársku prehliadku, pri ktorej mu veterinár skontroluje rytmus srdca i tep a popočúva pľúca. Na základe krvného obrazu sa dá zistiť, či kôň netrpí alergiou, alebo nemá nejakú infekciu.

Nezabúdajte ani na vyšetrenie očí, prezretie srsti, celkového pohybového ústrojenstva a kopýt. Pravidelné odčervovanie, očkovanie a kontrolné prehliadky by sa mali stať samozrejmosťou.

Chrípka

Konská chrípka je značne nákazlivé vírusové ochorenie, ktoré sa prenáša kvapôčkovou nákazou vzduchom v okruhu 40 metrov a za päť dní môže postihnúť všetky kone v chove.

Inkubačná lethota chríky je 24 až 34 hodín, takže prvé príznaky sa objavia po 2 až 5 dňoch. Nosová sliznica koňa sčervenie a zapália sa mu aj očné spojovky. Často má výtok z nosa a z očí. Zduria sa mu lymfatický uzliny na krku. Typickým príznakom chrípky je aj silný suchý, štekavý a bolestivý kašeľ, vyvolaný zápalom horných a dolných dýchacích ciest. Okrem toho má kôň zvýšenú teplotu, niekedy až 42° C. Horúčka trvá 3 až 5 dní. Teplo po 2 dňoch často klesne a potom sa zvýši.

Ak nenastanú komplikácie, chrípka prejde po 1 až 4 týždňov. Pri nevyliečenej akútnej chríple môžu ďalšie infekcie ťažko poškodiť zdravie.

Kone Tento článok je prevzatý z knihy Kone s láskavým povolením vydavateľstva IKAR. Kúpiť knihu

Komentáre k článkuPridaj komentár: