Zdravie koňa

#Iné zvieratá
 
Zdravý kôň má jasné oči, hladkú, lesklú srsť, pokojný a pravideľný dych a normálnu telesnú teplotu 37,5 až 38 stupňov.
Colin Vogel, kniha Staráme sa o koňa | 18. marca 2014 o 16:41
Zdravie koňa

Dobré zdravie koňa si vyžaduje vyváženú stravu a dostatok pohybu. Koňovi môže však škodiť aj nevetraná stajňa, zriedkavé kydanie hnoja, krmivo zlej kvality a prach, v dôsledku ktorých sa šíria choroboplodné zárodky.

Koňa by mal pravidelne prezerať veterinár a vzáujme predchádzania chorobám ho treba dať zaočkovať (napríklad proti tetanu, chrípke a proti besnote). Aspoň raz do roka by mal kôňa absolvovať preventívnu prehliadku, pri ktorej mu veterinár skontroluje rytmus srdca i tep a popočúva pľúca. Na základe krvného obrazu sa dá zistiť, či kôň netrpí alergiou, alebo nemá nejakú infekciu.

Nezabúdajte ani na yšetrenie očí, prezretie srsti, celkového pohybového ústrojenstva a kopýt. Pravidelné odčervovanie, očkovania a kontrolné prehliadky by sa mali stať samozrejmosťou.

Pravidelná preventívna prehliadka

Aspoň raz za rok by mal kôň absolvovať veterinársku kontrolu. Zverolekár by mu mal skontrolovať srdce, popočúvať pľúca a z krvného obrazu zistiť, či zviera v tele nemá nejaký zápal, alebo nie je na niečo alergické. Okrem toho mu treba prezrieť zrak, srsť, pohybové ústrojenstvo a kopytá. Pravidelné odčervovanie, očkovanie a prehliadky by sa mali stať samozrejmosťou.

Pastvina

Kone dokážu byť na pastvine veľmi vyberavé. Niektoré časti spasú až po zem (trávniky) a iné nechajú nedotknuté (tvrdé trávy, burinu) a používajú ich na vyprázdňovanie. Tam potom vyrastá vysoký porast a množí sa burina. Keď necháte kone, aby sa pásli, kde chcú, zaburinené miesta sa budú rozširovať a paša sa stane škaredou a nevhodnou na spásanie. Tajomstvo kvalitného výbehu spočíva v schopnosti udržať (kosiť) porasty v rovnakej výške - ro zotrie rozdiely medzi kvalitnou trávou a burinou. Na takéto zarovnávanie môžete použiť iné zvieratá, napríklad ovce alebo dobytok, alebo kosiť mechanickými kosačkami. Je vhodné rozdeliť pasienok na dve až tri časti a nechať zvieratá, aby ich spásali postupne. Takto napodobíte prírodné podmienky a dosiahnete tým rast kvalitnej paše.

Pokúste sa pre kone nájsť takú pastvinu, ktorá by nebola strmá. Nemala by sa nachádzať ani vo vysoko položených miestach a ani v nížinách, kde by bolo v zime blato. Minimýlna plocha na spásanie, keď nebudete dokrmovať, by mala byť 0,5 hektára.

Sledovanie výskytu parazitov

Spoločným passením sa oviec alebo dobytka spolu s koňmi sa znižuje výskyt infekčných parazitov koní. Cudzopasniky sa zvyčajne nachádzajú iba pri jednom druhu živočíchov a larvy červov, ktoré napádajú kone, v dobytku a ovciach hynú. Užitočné je aj kosenie trávy, lebo larvy červov sa presúvajú na vrch listov, aby ich tak kone spolu s trávou spásli. Brázdením rozdrobujeme výkaly, a tak larvy a vajíčka uschnú, ale týmto spôsobom ich aj rozmetáme po širšej ploche. Vhodnejšie je výkaly každý týždeň odstrániť.

Staráme sa o koňa Tento článok je prevzatý z knihy Staráme sa o koňa s láskavým povolením vydavateľstva IKAR. Kúpiť knihu

Komentáre k článkuPridaj komentár: