Zaujímavé fakty o čiernych mačkách

#Mačky
 
Jedným z najväčších mýtov je, že čierne mačky vo všeobecnosti prinášajú smolu
Andrej Jakubík | 19. októbra 2018 o 08:00
Zaujímavé fakty o čiernych mačkách

Hoci boli čierne mačky už po stáročia obeťami „zlej povesti“ a predsudkov, dnes sa našťastie táto diskriminácia značne vytratila. Je to hlavne vďaka tomu, že tieto zvieratá s tajomným charakterom a veľmi osobitnou osobnosťou, v sebe skrývajú niekoľko zaujímavých charakteristík. Jedným z najväčších mýtov je, že čierne mačky vo všeobecnosti prinášajú smolu. Tento mýtus je tak celosvetovo rozšírený, že štúdie ukázali, že čierne mačky sú skoro na úplnom konci zoznamu domácich zvierat, po ktorých ľudia túžia.

Či už máte čiernu mačku, alebo nie, pripravili sme pre vás prehľad tých najlepších vlastností, ktorými čierne mačky disponujú.

História čiernych mačiek

Viera, že čierne mačky prinášajú smolu, je tu už celé stáročia. Povesti o zle, ktoré spôsobuje čierna mačka pramenia už od stredoveku, kedy bolo náboženstvo tak zradikalizované, že ľudia začali obviňovať z čarodejníctva všetky ženy, ktoré nedodržiavali často nezmyselné pravidlá a to vrátane vlastníctva čiernej mačky. Mnohé náboženstvá dokonca tvrdili, že títo ľudia sa dokážu premeniť na mačku a jediné čo ich zastaví je oheň.

Tieto legendy bola spopularizované v čase honu na čarodejnice. Aj keď odvtedy tieto nezmysly strácajú na sile, mnohí ľudia si stále myslia, že ak im prebehne cez cestu čierna mačka, prinesie im to nejaký druh nešťastia.

Našťastie, boli v mnohých kultúrach čierne mačky posvätné a zároveň boli považované za božstvo. Príkladom je napríklad staroveký Egypt. V prípade, že bolo ublížené mačke, bolo možné udeliť vinníkovi až trest smrti.

Napríklad v škótskej kultúre, sa čierna mačka považuje za šťastie. Starí námorníci napríklad verili, že prítomnosť mačky na palube lode rovnako znamenalo šťastie. Vo viktoriánskom Anglicku sa zasa verilo a tradovalo, že ak by novomanželom skrížila cestu čierna mačka, priniesli by to šťastie a prosperitu ich manželstvu.

Charakteristika čiernych mačiek

Jednou z charakteristík čiernych mačiek je ich krásne čierne sfarbenie. Napriek negatívnym predsudkom, ktoré často reprezentuje čierna farba, je to tiež farba, ktorá je spojená s tajomstvom, eleganciou, vernosťou, nekonečnosťou a pokojom.

Napriek poverám sú čierne mačky veľmi atraktívne a hravé. Čierne mačky dokážu mať aj veľmi blízky vzťah so svojimi majiteľmi a dokážu byť veľmi vďačné. Rady sa zdržiavajú v blízkosti ľudí, ktorým dôverujú a to aj počas spánku v posteli. Čierne mačky, ako aj väčšina mačiek, sú veľmi intuitívne a nedôverujú cudzím ľuďom a iným zvieratám. Ak sa cítia ohrozené, majú tendenciu dokonca utekať z domova. Tiež majú vyššiu tendenciu k plachosti, keď vidia novú osobu po prvýkrát, ale ako náhle neskôr pochopia, že neexistuje žiadne nebezpečenstvo, pomaly začnú novému človeku dôverovať.

Je tiež dôležité vedieť, že čierne mačky sú veľmi sexuálne aktívne a majú dokonca sklony k hyperaktivite. Z týchto dôvodov sa určite odporúča sterilizácia, ak je to samozrejme možné.

Stručne povedané, charakter čiernej mačky je pokojný, intuitívny, plachý a veľmi láskyplný.

Čierne plemená mačiek

V súčasnosti sú známe dve plemená mačiek s čiernym sfarbením a to Európska krátkosrstá čierna mačka a čierna mačka Bombay.

Európske krátkosrsté mačky sú niekedy úplne čierne, ale v niektorých prípadoch nosia biele ostrovčeky na srsti. Na rozdiel od nich čierne mačky Bombay sa objavili v 50. rokoch minulého storočia v Spojených štátoch Amerických, konkrétne v štáte Kentucky, keď chovateľ skrížil hnedé barmské mačky s americkými čiernymi krátkosrstými mačkami.

A čo vaše skúsenosti s čiernou mačkou? Podeľte sa o ne a dajte svetu vedieť, že čierna farba nie je v prípade mačky žiadny problém. Využite diskusiu, alebo navštívte náš FB.

Komentáre k článku


  • Vieramaciarka, 10. novembra 2018 o 08:27
    čierne mačky zbožňujem, správne živená mačka, má krásnu lesklú srsť.Ja osobne vysvetľujem ľudom, že čierna mačka je šťastie a nie ten zaužívaný mýtus o prinášaní ňeštastíPridaj komentár: