Základný tréning pre andulku

#Vtáky
 
Andrej Jakubík | 9. júna 2019 o 15:48
Základný tréning pre andulku

Ručne dokŕmený papagájec vlnkovaný (andulka) je vychovávaný ľuďmi pomocou ručného kŕmenia. Človek supluje úlohu matky, pretože týmto sa z papagája stáva veľmi prítulný a domáci maznáčik. O výhodách a nevýhodách ručne dokŕmených papagájov sme si už na našich stránkach písali.

V prípade, že chceme papagája trénovať, je ručné dokŕmenie veľmi prospešné, ale nie je to podmienka. Mnohí chovatelia tvrdili aj dodnes tvrdia, že napríklad papagáj, ktorý pochádza z divokej prírody sa nikdy nestane poslušný v interakcií s človekom. Už zosnulý zaklínač papagájov Ken Globus toto tvrdenie vyvrátil, keď pre očami stoviek svedkov skrotil divokého papagája do niekoľkých minút. Samozrejme sa to neobišlo bez trocha preliatej krvi a kriku, ale nakoniec sa papagáj tváril, ako by sa v rukách človeka už vyliahol.

Ručné dokŕmenie znamená v podstate jednu veľmi veľkú výhodu, ktorou je ľahšia manipulácia s papagájom, ktorý je zvyknutý na ľudskú ruku. Pri ručnom dokrmovaní si papagáje vytvárajú silnú väzbu s ľuďmi. Negatívnym dôsledkom je však to, že títo papagáji sa v prípade odluky s človekom, ktorý ich dokrmoval trápia a mnoho hlavne väčších druhov si začne vytrhávať pierka, prípadne začnú inak psychicky trpieť.

Obsah článku

1. Vytvorte si dôveru

2. Fyzický kontakt s ľuďmi

3. Vypustenie z klietky

4. Tipy na tréning papagája

Vytvorte si dôveru

Aby bolo možné trénovať andulku, je nevyhnutné mať z jej strany vysokú mieru dôvery. Aj keď sa tento druh operencov zvyčajne necíti byť ohrozený prítomnosťou ľudí, je dôležité, aby boli na človeka zvyknuté predtým, ako ich začneme trénovať.

Možno máte klietku s papagájom na mieste, kam zvyčajne nechodíte. To je veľká chyba, preto prvým krokom by mala byť v tomto ohľade zmena.

Musíte umiestniť klietku na miesto, ktoré často navštevujete, a citlivo sa k nej približovať každý deň. Počas toho, ako budete pri klietke, rozprávajte so svojím papagájom pokojným hlasom. Aj keď sa to na prvý pohľad môže zdať trochu absurdné, je nevyhnutné, aby si papagáj zvykol na vašu prítomnosť a na váš hlas.

Fyzický kontakt s ľuďmi

Ručne kŕmený papagájec potrebuje ľudský kontakt pravidelne. Mali by ste sa uistiť, že vaša andulka si zvykne na vašu prítomnosť pozitívnym a priateľským spôsobom, pričom s ňou vždy zaobchádzame citlivo a vo všetkom čo robíme, ju staviame na prvé miesto.

Je celkom možné, že v prvých okamihoch bude papagáj panikáriť, bude sa snažiť uletieť a bude nervózny. Je nevyhnutné, aby ste sa aj napriek tomu vždy udržali v pokoji a nerobili prudké pohyby s rukou v klietke, preto inak budú budúce pokusy ešte ťažšie.

Papagájca ani iného papagája nikdy nevyberajte z klietky v prípade, že jeho správanie nemáte pevne vo svojich rukách a netušíte, čoho je papagáj schopný. Vypustenie z klietky by malo nastať až v okamihu, kedy andulka úplne dôveruje našej ruke.

Vypustenie z klietky

Nikdy nevyberajte papagája z klietky v okamihu, keď nad jeho správaním nemáte do značnej miery kontrolu. Ak by ste vybrali z klietky papagája, ktorý má strach, nepozná vás a nevie čo od vás môže čakať. Tak je možné, že sa pri pokuse o útek zraní, či dokonca zabije o sklo, ktoré nemal šancu vidieť.

Vykonajte preto všetky preventívne opatrenia, ktoré považujete za potrebné a ak to bude potrebné, tak presuňte a nábytok. Zdravie a bezpečie papagája je na prvom mieste. Andulka je veľmi citlivý tvor a stačí aj malé poranenie (strata zopár kvapiek krvi) a jej život je ohrozený.

Z klietky nevyberajte papagája proti jeho vôli. Klietku otvorte a počkajte, pokiaľ papagáj sám nepríde k otvoru a nerozhodne sa opustiť bezpečie klietky. Ak ho vyberiete proti jeho vôli, môže to papagáj považovať za útok, čo by nám ďalší tréning veľmi neuľahčilo.

Zvyčajne je tu však iný problém a síce, že papagáj nechce ísť späť do klietky. V tomto prípade je niekedy nutné papagája dať do klietky aj proti jeho vôli. Nemusí to tak ale byť, pretože papagáje sú zvieratá s veľmi rýchlim metabolizmom a preto sa rýchlo stane, že papagáj je hladný. A svoje jedlo nájde práve v klietke, do ktorej sa teda logicky raz vrátiť musí.

Tipy na tréning papagája

Na doplnenie všetkých vyššie uvedených informácií vám poskytneme niekoľko dôležitých tipov, ktoré by ste mohli použiť v procese školenia a tréningu svojho papagájca aj papagája.

• Nezačínajte s tréningom svojho papagája hneď ako si ho prinesiete domov. V prvých dňoch sa bude báť a bude potrebovať čas na prispôsobenie.

• Počas tréningu používajte pochúťky neobmedzene. Upevňuje to puto a dokáže to papagája motivovať.

• Tréning papagája by mal trvať medzi 10 a 15 minútami a mal by sa opakovať 2 - 3 krát denne.

• Prostredníctvom opakovania, pochúťok a chvály, bude papagáj chápať, čo od neho očakávate. Bude vás považovať za bytosť s ktorou pociťuje radosť a vo vašej prítomnosti vždy dostane svoju pochúťku.

• Môžete sa ho pokúsiť naučiť napríklad pristáť na konkrétnych veciach alebo napodobniť konkrétny zvuk. Koľko to trvá? To vám nikto presne nepovie, pretože papagájce sú individuálne tvory, podobne ako všetky zvieratá vrátane ľudí a tak niekomu môže trvať niečo mesiac, čo iný zvládne za deň.

• Keď papagája lieta voľne mimo klietky, musíte zabezpečiť, aby boli všetky okná zatvorené a zatiahnuté závesy (záclony), inak môže váš miláčik vletieť priamo do skla, čo sa mu môže stať osudným. Musíte tiež zabezpečiť, aby okolité prostredie nepredstavovalo ohrozenie pre papagája, a preto by ste sa mali vyhýbať zapnutým sporákom, alebo ponechať na stole ostré predmety. Papagáj o týchto nástrahách nemá ani potuchy.

Nie sme náhrada veterinára!

Snažíme sa informovať, vzdelávať, robiť osvetu a prinášať vám novinky z ríše zvierat. Naše články však nie sú náhrada veterinárneho lekára. Každé jedno zviera je osobnosť a zasluhuje si veterinárnu opateru v prípade ochorenia, úrazu alebo bolesti na tele aj duši. V prípade akéhokoľvek problému sa vždy s dôverou obracajte na svojho veterinárneho lekára, ktorý ako jediný s čistým svedomím dokáže stanoviť diagnózu a liečbu.

Komentáre k článkuPridaj komentár: