Základné farby koní

#
 
Kone majú rôzne zafarbenia a zmiešané farby. Viac sa o nich dozviete v tomto článku.
Saskia Brixner, kniha Kone | 15. augusta 2014 o 08:00
Základné farby koní

Žriebä beluša sa rodí tmavé, čiže ako ryšiak, hnedák alebo vraník, ale postupne pri každej výmene srsti nadobúda čoraz belší odtieň. Kedže farba v okolí silných ciev sa zachováva najdlhšie, okolo jednotlivých chlpov sa tvoria oválne nánosy pigmentu, hoci základný odtieň srsti je už biely. V tomto prechodnom období sa koňovi podľa tvaru pigmentových škvŕn hovorí grošovaný beluš. Pravý beluš má kožu, oči a kopytá po celý život tmavé.

Zmiešané farby

Škvrnitosť – istý druh prechodu od jednofarebnosti srsti až po nepravidelné oválne alebo okrúhle škvrny – nájdeme pri všetkých typoch koní so základnými farbami. Hovorí sa napríklad o škvrnitom ryšiakovi.

Strakatosť vzniká zmiešaním srsti s pigmentom a bez neho, ktoré nie sú pravidene rozložené po celom konskom tele ako pri škvrnitosti, ale tvoriáa škvrny zlievajúce sa do väčšíích plôch.

Podľa základnej farby kone označujeme ako strakoše ryšiaky, plaváky, hnedáky, alebo vraníky.

Žlták (izabela) je kôň so svetložltou srsťou s rozličnými farebnými odtieňmi od žltobielej až po tmavožltú. Ochrannú srsť, ktorá je dlhšia ako krycia a chráni citlivé časti hlavy, chvosta a končatín, má väčšinou svetlejšiu. Kožu má svetloružovú, kopytá väčšinou svetlé, ale niekedy aj tmavé.

Ryšiak je kôň s hrdzavočervenou srsťou s odtieňmi od zlatočervenej až po čiernohnedú. Charakteristickým znakom ryšiaka je hriva buď rovnakej farby ako srsť, alebo svetlejšia, ale nikdy nie čierna. Kožu a kopytá má ryšiak vždy tmavé.

Plavák je kôň so žltou až sivastou srsťou v rozličných odtieňoch. Kožu a kopytá má zväčša tmavé. Na chrbte má často charakteristický úhorí pruh, ktorý sa ťahá od hrivy až po koreň chvosta.

Hnedák je kôň s červenohnedou srsťou s odtieňmi od žltohnedej až po tmavohnedú, pričom hrivu, chvost a niekedy aj končatiny pod sponkou má čierne. Kožu a kopytá má tmavé.

Vraník je kôň s čiernou srsťou, ale jeho sfarbenie môže mať mnoho odtieňov. Poznáme vraníka s modrastým až červenkastým odtieňom srsti bez lesku, uhľového s čiernou lesklou srsťou, letného vraníka, ktorý je pravým vraníkom len cez leto, pretože má končeky srsti červenohnedé, a zimného vraníka, čo je v zime čierny ako uhoľ, ale v lete bridlicovosivý.

Odznaky

Biele miesta na hlave koňa, na nohách a na mnohých iných miestach konského tela (napríklad brucha) sa nazývajú odznaky. Sú vrodené a nikdy nezmiznú. Odznaky sa uvádzajú aj v identifikačnej karte koňa.

Odznaky môžu byť čisto biele, roztrúsené, tieňované alebo škvrnité. Rozlišujeme ich podľa toho, na ktorej časti tela koňa sa nachádzajú, ale aj podľa veľkosti a tvaru.

Odznaky na hlave sa nazývajú:

- vločka - malý biely fliačik na čele

- hviezda - väčší fliačik ako vločka, má rozličnú veľkosť a tvar

- prúžok - úzky biely pás ťahajúci sa na prednej časti tváre,

- lysina - biely pruh rozličnej šírky ťahajúci sa od čela po horný pysk,

- slinka - biela škvrna rozličných veľkostí medzi nozdrami alebo na hornom pysku,

- biele pysky - biele znaky na pyskoch a v ich okolí)

- žabka - malá ružová škvrna na papuli,

- mliečna papuľa - úplne biela papuľa od nozdier až po priehlbinku brady.

Odznaky na končatinách pomenúvame podľa polohy, veľkosti, farby a tvaru napríklad: korunka, pančucha, ponožka, vysoko biela sponka.

Kone Tento článok je prevzatý z knihy Kone s láskavým povolením vydavateľstva IKAR. Kúpiť knihu

Komentáre k článku



Pridaj komentár: