Základná výbava pre vodnú korytnačku

#Plazy
 
Vodná korytnačka je síce tvor veľmi odolný, ale ako všetko živé na planéte, aj ona, má svoje základné potreby.
Andrej Jakubík | 29. júla 2015 o 11:00
Základná výbava pre vodnú korytnačku

Pred kúpou vodnej korytnačky, by sme sa mali dopredu informovať o všetkých jej potrebách. Buď priamo v obchode, alebo od človeka, ktorý už vodnú korytnačku má vo svojej opatere. V obchodoch sa ale takmer výlučne stretávame iba s mladými jedincami korytnačiek. A tie majú veľmi odlišné nároky ako ich dospelý a odrastený kolegovia.

Mladá korytnačka je chúlostivá hlavne na teplotu

Mladá korytnačka do veku približne 24 mesiacov je veľmi citlivá na svoje okolie. Prekáža jej hlavne nízka teplota vody. Preto ako základná výbava musí byť v akváriu ohrievač. Ideálny je ohrievač s termostatom, kde si nastavíme teplotu a ktorý takto zabraňuje prehriatiu vody. Ideálna teplota pre mladú korytnačku je okolo 27 stupňov Celzia. Na ohrievač by sme mali umiestniť ochranný kryt, aby sa korytnačka pri dotyku s ním nepopálila. Dávajte pozor ak na prievan, ktorý je pre korytnačku veľmi nebezpečný.

Zabudnite na plastové bazény

Malé plastové bazény s umelou palmou sú síce možno na oko pekné, ale pre mladú korytnačku absolútne nevhodné. Často sa do nich nedá umiestniť ohrievač ani filter a navyše ak budeme korytnačku správne kŕmiť, tak po niekoľkých mesiacoch jej bude bazén malý. Preto radšej myslite na budúcnosť a pripravte si pre korytnačku sklenené akvárium, ktoré jej vydrží dlhé roky.

Kam nechodí svetlo, tam chodí veterinár

Trocha pozmenené ľudové porekadlo, ktoré platí aj pri korytnačkách. Zadovážime si kvalitné osvetľovacie teleso, ktoré bude svojím spektrom pre korytnačku ideálne. Zabudnite preto na stolné lampičky, ktoré sa často na tento účel používajú. Ak nebude mať korytnačka kvalitné osvetlenie, tak sa prvé príznaky ochorenia dostavia veľmi rýchlo.

Aj vodná korytnačka potrebuje suché miesto

Preto by sme nemali zabúdať na vytvorenie suchého ostrova, kde namierime hlavný lúč osvetľovacieho telesa. Vodné korytnačky sa radi vyhrievajú na týchto suchých miestach a prijímajú tak do tela dôležité vitamíny. V lete ich pokojne môžeme aj s akváriom premiestniť na priame slnko.

Potrava a filtrácia vody

Toto sú dve posledné základné potreby vodnej korytnačky. Kvalitná potrava by mala byť samozrejmosťou. Neobmedzujte sa iba na suchú stravu v podobe vyschnutých kôrovcov (hlavne rod gammarus), ale doprajte korytnačke napríklad aj kvalitnú svalovinu morských rýb. Samozrejme nesolenú a v surovom stave. Ak však budeme korytnačku kŕmiť podobným krmivom, tak je nevyhnutný kvalitný filter, ktorý tieto nečistoty z vody odstráni. Niektorý chovatelia to robia výmenou vody, ale musíme si uvedomiť, že kompletná výmena vody je pre korytnačku často šok. A to predovšetkým ak sa zmení jej teplota. Ak je zvolený kvalitný a dostatočný filter, tak voda v akváriu je neustále v pohybe. Zvyšky stravy sa preto neusádzajú a nemajú príležitosť hniť. Nezabúdajte však, že každý filter sa musí pravidelne čistiť.

Ak ste teda rozhodnutý pre vodnú korytnačku, tak určite neváhajte. Ak zvolíte správny prístup, tak je jej chov absolútne nenáročný. Toto opancierované zvieratko je mimoriadne zaujímavé aj na pozorovanie. A preto sa môže pokojne stať, že po čase mu dáte prednosť pre televíznou obrazovkou.

Máte už vodnú korytnačku? Doprajte jej letné slniečko. Vodná korytnačka potrebuje slnko

Chcete vedieť o vodnej korytnačke viac? Dobrá kniha je nad zlato. Príručka vodní želvy

Komentáre k článkuPridaj komentár: