Zakázané potraviny pre morčatá!

#Hlodavce
 
Človek, často neznalý nárokov morských prasiatok na správnu stravu, dáva tráviacemu ústrojenstvu tohto zvieratka vskutku zabrať
Andrej Jakubík | 21. mája 2018 o 09:00
Zakázané potraviny pre morčatá!

V živote morčaťa v divokej prírode je to celkom jednoduché. V jeho strave sa strieda predovšetkým ovocie a zelenina. A iba málokedy sa na jedálnom lístku morčaťa objaví niečo iné. V zajatí je to však o poznanie iné. Človek, často neznalý nárokov morských prasiatok na správnu stravu, dáva tráviacemu ústrojenstvu tohto zvieratka vskutku zabrať.

Pre začiatok, si niečo povieme o zložkách potravy, s ktorou by sme to nemali preháňať a podávať ju iba zriedka. Sem patrí chlieb, ovos, jačmeň, petržlen, alebo hrozno. Morča ich znesie do určitej miery, ale dlhodobejšie užívanie tohto krmiva so sebou prináša mnohé problémy a narušené trávenie je iba jeden z tých menej závažných problémov. Následkom nevhodnej stravy sa totiž morčatá dožívajú aj podstatne nižšieho priemerného veku.

A tu je zoznam potravín, ktoré by sme morčaťu nemali podať nikdy a za žiadnych okolností.

- Mäso a živočíšne produkty (vajcia, mlieko, tuk a pod.)

- Avokádo

- Sladké a slané potraviny

- Huby

- Čokoláda

- Káva

- Zemiaky (aj sladké zemiaky)

- Cibuľa

- Konzervované potraviny

- Mäta

Všetky potraviny, ktoré sú v zozname sú pre morčatá nebezpečné a omnoho nebezpečnejšia je neznalosť ľudí, ktorí zoznam zakázaných potravín nepoznajú. Následky môžu byť ďalekosiahle. Napríklad v prípade, že morča príjme v potrave cukor, tak hrozia črevné problémy a dokonca trvalá slepota. Poučiť by sme mali predovšetkým deti, ktoré sa vždy radi podelia o všetko sladké. Kvalitná potrava hrá rolu aj v dĺžke života morčaťa a preto už onedlho pribudne nový článok práve na túto tému.

Komentáre k článkuPridaj komentár: