Zakázané potraviny pre leguána

#Plazy
 
Aj tie navonok ideálne zložky potravy sa totiž dokážu podpísať pod chorobu, či zlyhanie organizmu
Andrej Jakubík | 20. augusta 2018 o 18:00
Zakázané potraviny pre leguána

Aj v prípade leguána existujú potraviny, ktorým je lepšie sa vyhýbať. Aj tie navonok ideálne zložky potravy sa totiž dokážu podpísať pod chorobu, či zlyhanie organizmu tohto zaujímavé plaza. Potraviny z nášho zoznamu berte s plnou vážnosťou a nespoliehajte sa na to, že práve tomu vášmu miláčikovi sa nemôže nič stať.

Ako prvé si rozoberieme nutrične nedostatočné zložky potravy, teda sú to tie, ktoré sami o sebe nepokrývajú potravné nároky leguána a mali by sa podávať v obmedzenom množstve ako doplnok. Jedná sa o tieto potraviny:

Mrkva, banán, hrozno, šalát a cibuľa. Šalát má veľmi nízku nutričnú hodnotu a preto ho podávame iba obmedzene aj napriek tomu, že ho leguáni veľmi dobre prijímajú. Vo väčších množstvách totiž predstavuje riziko prekŕmenia a následnej straty chuti do jedla. Leguán nesmie prijať vysoké množstvo nutrične nevyhovujúcej potraviny, pretože sa to hlavne v mladom veku okamžite prejaví na jeho zdraví, stave svalstva a fungovaní vnútorných orgánov.

Potom je tu skupina potravín, ktorých je lepšie sa vyhýbať, pretože spôsobujú komplikácie vo fungovaní štítnej žľazy leguána, čo je veľmi vážny problém. do tejto skupiny patrí brokolica, ružičkový kel, kvaka a karfiol.

Nasledujúce potraviny však môžeme označiť za úplne nevhodné, pretože ich pletivá obsahujú dve látky s ktorými sa telo leguána vyrovnáva iba veľmi ťažko. Je to kyselina šťavelová a oxalát. Obe látky spôsobujú u leguána tráviace problémy. Dospelý leguán nemusí mať okamžité príznaky, ale mláďa je na tieto zložky veľmi citlivé a škody, ktoré sa týmto napáchajú sa už nemusia dať napraviť.

Do tejto skupiny patrí hlavne špenát, rebarbora, červená repa a mangold. Prečo sú tak nebezpečné? V organizme leguána totiž bránia normálnemu vstrebávaniu vápnika, čo sa podpisuje pod problémami s kosťami a kĺbmi.

Vápnik je pre leguána veľmi podstatná zložka a preto by každá jedna potrava, ktorú podáme tomuto plazovi, mala obsahovať nemalé množstvo práve vápnika. Okrem toho je tu ešte nemenej dôležitý vitamín D3 a fosfor. Ak napríklad zanedbáme dodávanie týchto 3 látok do tela mladého jedinca, tak sa uňho môže vyvinúť špecifické metabolické ochorenie kostí, ktoré poznáme ako MBD. Nebojte sa preto siahať aj po vitamínových doplnkoch.

Komentáre k článkuPridaj komentár: