Zajačia nádcha? Vážny problém, ktorý nepodceňujte!

#Hlodavce
 
Ide o infekčné ochorenie, ktoré sa šíri rýchlosťou blesku
Andrej Jakubík | 5. decembra 2017 o 10:00
Zajačia nádcha? Vážny problém, ktorý nepodceňujte!

Máme tu časť roka, kedy je nádcha celkom bežná záležitosť všedného dňa. U ľudí samozrejme. Ale čo zvieratá? Z minulých článkov vieme o mačka a korytnačke, ktoré sa rovnako musia popasovať s týmto ochorením. A v dnešnom článku k nim pribudnú zajace.

Ide o veľmi infekčné ochorenie, ktoré sa šíri rýchlosťou blesku. Za všetkým sú baktérie rodu Streptococcus, Staphyloccocus a im podobné druhy. Najčastejšie si ochorenie už prinesieme z obchodu, prípadne sa náš zajac nakazí pri kontakte s bacilonosičom, ktorým je najčastejšie ďalší zajac. Inkubačná doba ochorenia je pomerne krátka a prvé príznaky sa dostavia za 2 až 4 dni.

Aké sú príznaky? Tak napríklad výtok z nosových otvorov je tým najbežnejším. Okrem toho si na zajacovi všimneme aj ťažké dýchanie, ktoré je niekedy sprevádzané aj zvukovo, nakoľko sú dýchacie cesty menej nepriechodné. Okrem toho, toto ochorenie signalizuje aj zvýšená teplota a pri neliečení tohto stavu sa ako ďalší stupeň ochorenia dostavuje zápal pľúc a na rôznych miestach v tele sa začnú tvoriť hnisavé ložiská.

Prvým príznakom toho, že niečo nie je v poriadku je j to, že zajac bez príčiny odmieta potravu. Všeobecne je tento príznak považovaný za vážny u všetkých zvierat. Je totiž striktne proti prírode a zviera tým hazarduje so svojím životom. Ten, kto nežerie je slabý a odkázaný na milosť dravcov.

Diagnózu stanovuje veterinárny lekár na základ bakteriologického vyšetrenia a našťastie liečba nie je komplikovaná a vykonáva sa za pomoci antibiotík, ktoré sú do tela zajaca vpravené injekčne. Zároveň je často liečba vykonaná súčasne s infúziami, ktoré zlepšia kondíciu oslabeného zvieraťa. S návštevou veterinára sa totiž často otáľa a ak sa už rozhodneme pre návštevu, tak je to zvyčajne v pokročilom štádiu ochorenia, kedy je liečba omnoho dlhšia a kondícia zvieraťa nie veľmi dobrá.

Nikdy nepodceňujte príznaky, ktoré sme spomenuli. Ak nebudete váhať s návštevu veterinára, tak sa zajac z tohto ochorenia spamätá do niekoľkých dní, ale prvé náznaky zlepšenia budete badať už do niekoľkých hodinách. Ak budete zbytočne čakať, či zahájite samoliečbu, tak sa to nemusí pre vášho domáceho miláčika skončiť práve šťastne. Všetko je vo vašich rukách.

Komentáre k článkuPridaj komentár: