Zajac ako veľkonočný darček. Dobre si to rozmyslite!

#Hlodavce
 
Obdobie Veľkej noci sa premenilo na čas hromadného nakupovania zakrslých, ale aj normálnych králikov, ktorí však po sviatkoch akosi stratia na popularite a dostávajú sa na okraj záujmu majiteľa.
Andrej Jakubík | 16. apríla 2017 o 09:00
Zajac ako veľkonočný darček. Dobre si to rozmyslite!

Zajac je v podstate nenáročné domáce zviera, ktoré v čase Veľkej noci naberá na popularite, pretože je jedným zo symbolov nastupujúceho sviatočného obdobia. Je však zodpovedné, aby sme si zaobstarali zviera iba pre jeho symboliku jari? Myslím, že správnu odpoveď tuší každý zodpovedný človek, ale aj tak nezabránime tomu, aby sa toto obdobie premenilo na čas hromadného nakupovania zakrslých, ale aj normálnych králikov, ktorí po Veľkej noci akosi stratia na popularite a dostávajú sa na okraj záujmu majiteľa.

Pripravili sme pre vás niekoľko bodov, ktoré si musíte uvedomiť, predtým ako sa rozhodnete zaobstarať si zajaca. Toto nenáročné zviera toho nevyžaduje veľa, ale v mnohých prípadoch nedostane ani len základnú starostlivosť.

- Zajac nepotrebuje čas na to, aby sa s ním majiteľ hral či ho inak sociálne stimuloval. Zajac vyžaduje čas predovšetkým na pravidelné vyčistenie svojho výbehu, kŕmenie, výmenu vody, či na občasnú návštevu veterinára.

- Zajac vyžaduje kvalitnú podstielku a nevystačí si s novinami, či iným lacným riešením. Zviera nie je lacná záležitosť, čo je stará známa skutočnosť na ktorú sa často zabúda.

- Zajac vyžaduje výbeh a neuspokojí sa s klietkou, ktorá je určená pre morča. Priestor je teda vec, na ktorej sa neoplatí šetriť.

- Zajac potrebuje kvalitnú stravu, inak riskujeme zdravotné problémy. Čerstvé ovocie, zelenina a veci na hryzenie by mali byť na dennom poriadku.

A samozrejme si musíme v neposlednom rade uvedomiť, že zajac nie je hračka (tak ako samozrejme všetky zvieratá). Rátajte aj s výdavkami na veterinára, pretože zdravotné problémy neobchádzajú ani hlodavce.

To je iba niekoľko základných veci, ktoré potrebuje zajac ku svojmu spokojnému životu. Darovanie zvierat by sa rozhodne nemalo diať na základe aktuálnych trendov, ale iba v prípade, že človek, ktorého chceme obdarovať sa úprimne dožaduje živého zvieratka, ktorému chce poskytnúť nový domov a potrebnú starostlivosť. Aj zajac dokáže byť členom rodiny.

Komentáre k článkuPridaj komentár: