Youtube pomáha vedcom študovať útoky psov na človeka

#Psy
 
Je to síce neštandardný postup, ale vedci dodnes nemajú presne zmapované správanie sa psov v situáciách tesne predtým ako sa pes rozhodne k útoku na iného psa, či človeka.
Andrej Jakubík | 27. augusta 2018 o 09:06
Youtube pomáha vedcom študovať útoky psov na človeka

Sledovanie videí na stránke youtube sa dnes už považuje za vedu. Je to síce neštandardný postup, ale vedci dodnes nemajú presne zmapované správanie sa psov v situáciách tesne predtým ako sa pes rozhodne k útoku na iného psa, či človeka. Sieť youtube je plná podobných videí, ktoré zobrazujú psov v najrôznejších životných situáciách a vedcom tak dáva skvelý podklad k pozorovaniu.

Ako vzorka poslúžilo celkovo 143 videí, ktoré boli na stránku pridané od januára 2016 do marca 2017. Ich štúdiom sa vedci snažili prísť k lepšiemu pochopeniu psa. 56 prípadov sa dalo študovať komplexne, teda vedci presne videli, čo viedlo psa k útoku. Je zaujímavé, že 7 obetí z 10-tich boli muži a viac ako polovica obetí boli deti.

Medzi plemená, ktoré napádali najviac patrí čivava, nemecký ovčiak, americký pitbulteriér a labradorský retríver. Minimálne v prípade posledného menovaného plemena sa jedná o psa, pri ktorom nie sme zvyknutí na vyššiu agresivitu. Aj napriek tomu sa dostal na 4 miesto. Je to zrejme spôsobené tým, že plemeno je obľúbené a na internete videá s ním nájdeme omnoho častejšie.

Vedcov zaujíma všetko. Ako sa pes správa pred útokom? Či sa obeť pred útokom psa dotkne, urobí prudký pohyb alebo inú vec, ktorá aj u inak pokojného psa dokáže vyvolať útok. Vedci už dnes avizujú, že videá im poskytli ucelený pohľad na celú problematiku a za hlavný problém útokov psa na človeka považujú nevhodné a prudké pohyby a dotyky zo strany človeka, ktoré v drvivej väčšine útokom predchádzali.

Pozrite si malú zábavnú vzorku

Zdroj: You tube

Komentáre k článkuPridaj komentár: