Vyberáme si mačku

#Mačky
 
Z ich zjavu a chôdze vyžaruje elegancia. Mačky nie sú falošné, ako argumentujú neprajníci. Naopak, sú to veľmi príjemné spoločníčky. Ak im venujete dostatok pozornosti, dokážu vás zahrnúť vrúcnou láskou.
Michaela Brunovská | 9. mája 2014 o 14:00
Vyberáme si mačku

Hneď po psoch patria medzi najobľúbenejšie domáce zvieratá. Na rozdiel od nich však nevyžadujú toľko pohybu a každodenné prechádzky. Sú vhodné do domu aj bytu, preto ich popularita stúpa. Reč je o mačkách, ktoré si srdcia chovateľov získavajú svojou rozvahou, hravosťou a inteligenciou.

Mačka alebo kocúr?

Rozmýšľate, či si vybrať mačku alebo kocúra? Mnohí majú voči kocúrom výhrady, že zapáchajú. Nepríjemný pach je však spôsobený značkovaním, ktoré patrí k prirodzenému správaniu kocúrov. Takto si totiž kocúry vyhradzujú svoje teritórium, a to sa nedá odnaučiť. Predísť tejto činnosti však môžeme kastráciou, po ktorej tieto problémy vymiznú. Taktiež by sa mala kocúrova povaha upokojiť, takže sa už o neho nebudete musieť báť pri útekoch z domu. Pokiaľ neplánujete chov mačiatok, odporúča sa kastrovať aj mačka. V opačnom prípade hrozí, že bude pravidelne kotná, a zabezpečiť nový domov pre mačiatka nie je vždy jednoduché.

V otázke povahy mačiek a kocúrov sa názory chovateľov rôznia. Kým jedni tvrdia, že mačky sú pokojnejšie a prítulnejšie, druhá skupina tvrdí presný opak, a nedá dopustiť na svojich kocúrikov. Povahové črty sa líšia v závislosti od plemena, ako aj od konkrétneho jedinca. Veľa súčasných chovateľov vám však povie, že nie vy si vyberáte mačku, ale ona si vyberá vás. Môže sa ľahko stať, že aj keď budete skalopevne presvedčený o kúpe mačky, od chovateľa odídete s kocúrikom.

Pred kúpou

Ešte pred tým ako si vášho miláčika prinesiete domov, zabezpečte si potrebnú výbavičku : pelech, misku na vodu a potravu, škrabadlo, mačací záchod s podstielkou. Mačatá sa musia kŕmiť štyrikrát denne, po troch mesiacoch stačí trikrát. Ubezpečte sa, že mačiatko bolo odobraté od matky v 12. týždni, je už dvakrát zaočkované a ideálne štyri až päťkrát odčervené.

Čo by ste mali dostať od chovateľa

Pri jeho kúpe mačky dostanete kúpno-predajnú zmluvu, očkovací preukaz s čipovaním, tzv. pet passport, ktorý je vydávaný pod záštitou Európskej únie. Ak ide o ušľachtilé plemeno, nesmie vám chýbať ani preukaz pôvodu. Preukaz pôvodu dostávajú ušľachtilé mačky, ktoré spĺňajú štandard uznaný FIFe (Medzinárodnou federáciou mačiek). Aktuálny zoznam registrovaných chovných staníc na Slovensku môžete nájsť na webe Slovenského zväzu chovateľov v odbore mačky.

Ak ste príliš zaneprázdnení, skúste pouvažovať nad kúpou dospelej mačky. Vyhnete sa tak mnohým útrapám s mladými mačencami. Nemusíte sa báť, aj dospelý jedinec je učenlivý. Aké plemeno si vybrať? FIFe uznalo 4 hlavné skupiny: dlhosrsté, polodlhosrsté, krátkosrsté a orientálne, dohromady 43 plemien. Existujú dokonca aj bezsrsté plemená. Samostatnou kategóriou sú mačky domáce (krátkosrsté a dlhosrsté) a predbežne uznané plemená (od roku 2013 singapurská mačka). Čím dlhšiu srsť mačka má, tým si vyžaduje väčšiu starostlivosť, najmä častejšie česanie.

Povaha mačacieho plemena by však by mala byť v súlade s vašim životným štýlom. Preto nad vašim budúcim zvieracím prírastkom dobre porozmýšľajte, ešte pred tým, než sa definitívne rozhodnete pre konkrétneho jedinca.

Dlhosrsté plemená

Dlhosrsté plemená ušľachtilých mačiek dostali kedysi pomenovanie „angorské“, dnes sa môžete stretnúť aj s označením „perzské“. Ich základným spoločným znakom je dlhá srsť, okrúhla hlava, okrúhle sovie oči, nízke široko nasadené uši. Majú kratšie nohy a kratšie zavalité telo s kratším bohato osrsteným chvostom. Dlhosrsté mačky bývajú pokojnej povahy, skôr lenivé ako pohyblivé. Svojimi pomalými rozvážnymi pohybmi pripomínajú elegantnú dámu alebo pána. Niektoré jedince kmérskeho a birmského plemena, ktoré majú v krvi krátkosrsté siamky, však toto pravidlo vyvracajú. Dlhosrsté plemená sú menej výbojné. Povahou majú bližšie k ustráchanosti ako k agresivite.

Krátkosrsté plemená

Ako z pomenovania vyplýva, medzi typické znaky krátkosrstých plemien mačiek patrí krátka srsť. Krátkosrsté mačky sú najrozšírenejšie na svete. Radíme k nim všetky mačky domáce, európske a britské. Delíme ich podľa typu na hrubšie a štíhle, a podľa farieb. Všetky krátkosrsté mačky sú veľmi odolné, životaschopné, elegantného zjavu a chôdze. Spoľahlivo ničia nepríjemných hlodavcov, čiže sú vhodné aj ako úžitkové zvieratá. Keďže majú oveľa rýchlejšie psychické reakcie než dlhosrsté plemená, vyžadujú od ľudí citlivejšie a jemnejšie zaobchádzanie. Na úpravu srsti sú menej náročné.

Obľúbené plemená mačiek: Aká mačka sa k vám hodí?

Komentáre k článku


 • Micanela, 1. júla 2014 o 12:12
  ja som mala 2 macicky z utulku a nelutujem
  kazda uplne ina - pre tych co chcu mat byt ako predtym odporucam starsiu macku /ja som prvu brala ked mala 4 roky, takze driapanie zaclon a pod. uz mala za sebou/


 • Aimee, 1. júla 2014 o 13:30
  mám Barmu a popis rasy, veľmi sedí...


 • Evanescence66, 3. decembra 2018 o 16:08
  My sme si vsetky nase macicky,a bolo ich dost,od detstva az doteraz (mam 52r.) nasli na ulici..asi len skor,ako stihli skoncit v utulku.. :)Pridaj komentár: