Vracia vaša mačka po jedle?

#Mačky
 
Zvracanie u mačiek takmer vždy vyžaduje veterinárnu konzultáciu. Ale ak sa pýtate sami seba, prečo moja mačka po jedle zvracala?, ste na správnom mieste.
Andrej Jakubík | 14. júna 2019 o 20:55
Vracia vaša mačka po jedle?

Sporadické zvracanie u mačiek je časté. Ak však vaša mačka vracia raz týždenne, alebo dokonca denne, existuje dôvod na obavy. Zvracá vaša mačka bielu penu? Časté vracanie u mačiek môže byť príznakom hneď niekoľkých typov ochorení.

Tento článok je iba informatívny. O každom zdravotnom probléme by mal v prvom rade vedieť váš veterinár!

Zvracanie u mačiek takmer vždy vyžaduje veterinárnu konzultáciu. Ale ak sa pýtate sami seba, prečo moja mačka po jedle zvracala?, ste na správnom mieste. Ak nemôžete okamžite kontaktovať svojho veterinára a chceli by ste sa dozvedieť viac o nevoľnosti mačiek a príčinách zvracania, čítajte ďalej...

Prečo moja mačka zvracia hneď po jedle?

Pred vysvetlením, prečo môže vaša mačka zvracať po jedle, musíme rozlišovať medzi zvracaním u mačiek a regurgitáciou. Regurgitácia u mačiek zahŕňa ľahké vypudenie skonzumovaného jedla, pričom zvracanie sú už silnejšie pohyby brucha, typické natiahnutie krku a samozrejme zvuk. Zvracanie u mačiek môže byť akútne, často sa opakuje v krátkom časovom období alebo chronické, vyskytujúce sa sporadicky bez po celé týždne.

Ako regurgitácia, tak zvracanie vyžadujú veterinárnu konzultáciu. Zvracanie u mačiek spôsobuje mimo iného aj črevné zápaly, nádory, vlasové guľôčky v tráviacom trakte, vredy, cudzie telieska atď. Možné príčiny môžu byť veľmi nebezpečné pre zdravie mačiek, preto je potrebná presná diagnóza. Ak vaša mačka vracia po jedle, veterinárny lekár pravdepodobne vykoná krvné testy, ultrazvuk a brušný rádiogram, aby zistil príčinu problému.

Najprv musíte rozlíšiť, či vaša mačka zvracia jedlo alebo vlasové guľôčky. Vzhľadom na dennú starostlivosť, ktorú si mačka dopraje je normálne, že prehltne veľké množstvo vlasov, ktoré budú musieť byť niekedy vypudené zvracaním. Strava bohatá na vlákninu a pravidelné vyčesávanie môžu zabrániť vzniku vlasových guľôčok u mačiek, ale celkom predísť sa im niekedy nedá. Ak vaša mačka nadmerne zvracia vlasové guľôčky, môže to byť spôsobené nadmernou starostlivosťou o srsť, ktorá je zároveň aj príznakom stresu u mačiek.

Zvracia vaša mačka nestrávené jedlo? Ak je to tento prípad, mali by ste analyzovať, či sa to stane ihneď po jedle alebo až nejaký čas po jeho skonzumovaní.

• Zvracanie mačky okamžite po jedle alebo do pol hodiny po jedle môže indikovať akútnu, alebo chronickú gastritídu.

• Mačka vracajúca jedlo tesne po jeho konzumácií môže trpieť obštrukciou, pomalým fungovaním tráviaceho systému, alebo pankreatitídou.

Gastrointestinálne ochorenia u mačiek môžu spôsobiť, že vaša mačka bude zvracať nestrávené jedlo až dlhšiu dobu po jeho konzumácií. V niektorých prípadoch budú mačky trpiace týmto syndrómom zvracať iba žalúdočnú šťavu. Je to preto, že mačací žalúdok nie je schopný fungovať normálnym tempom.

Gastrický retenčný syndróm u mačiek sa môže vyskytnúť v dôsledku poranenia alebo inej poruchy. Prítomnosť vlasových guľôčok môže tento syndróm spustiť. Okrem liečenia príčiny by ste sa mali uistiť, že vaša mačka je kŕmená stravou bohatou na vlákninu, pretože predovšetkým ona uľahčuje trávenie. Vo vážnejších prípadoch sa môže dokonca vyžadovať chirurgický zákrok.

Gastritída u mačiek

Gastritída u mačiek, charakterizovaná zápalom žalúdočnej sliznice, sa môže vyskytnúť u mačiek všetkých vekových kategórií, pohlavia plemien. Mačka, ktorá trpí touto chorobou, bude po jedle zvracať, hoci zvracanie v dôsledku gastritídy u mačiek nie je vždy spojené s jedlom. Mačka trpiaca gastritídou môže dokonca zvracať aj strávenú potravu.

Existujú početné príčiny gastritídy u mačiek. Ale na správne riešenie konkrétneho prípadu je potrebná diagnostika veterinárom.

Prejedajú sa aj mačky

Posledným dôvodom, prečo vaša mačka vracia, môže byť prejedanie sa, alebo príliš rýchle jedenie. Keď mačka skonzumuje potravu príliš rýchlo, jej žalúdok sa náhle preťaží a nie je schopný správne fungovať, čo má za následok, že mačka vracia nestrávené jedlo hneď po jeho konzumácií.

Ak sa pýtate sami seba Prečo moja mačka po jedle zvracia? A tušíte, že tým dôvodom je prejedanie, existuje ten najjednoduchší spôsob, ako to napraviť. Dnes sú na pultoch obchodov k dostaniu aj misky pre mačky (aj pre psov), ktoré nútia mačku jesť pomalšie. Ak sa totiž vaša mačka prejedá, nemôžete to ignorovať. Prejedanie môže viesť k veľmi vážnemu problému, ktorým je obezita. Skrátka, mačky to majú s jedlom niekedy podobné ako ich majitelia....

Komentáre k článkuPridaj komentár: