Vitamíny pre správne operenie papagája

#Vtáky
 
„Chudobné“ operenie najčastejšie odráža problém s výživou alebo zdravím
Andrej Jakubík | 10. februára 2019 o 08:42
Vitamíny pre správne operenie papagája

Papagáj je jedným z najčastejších domácich zvierat planéty. Jeho inteligencia, prirodzená zvedavosť a elegancia jeho farebného a pozoruhodného operenia sú súčasťou jeho šarmu, ktorý si podmanil už mnoho ľudí.

Aby ste udržali svojho papagája krásneho, je dôležité mu podávať vhodnú stravu. „Chudobné“ operenie najčastejšie odráža problém s výživou alebo zdravím. Skutočne, zlá strava je často hlavnou príčinou, prečo je operenie v zlom stave a môže dokonca spôsobiť, že papagáj o svoje perie príde.

Vitamín A

Vitamín A pravdepodobne hrá najdôležitejšiu úlohu pre jasnosť a farieb zdravý vzhľad peria. Vitamín A je veľmi dôležitý pre zdravie pokožky a peria a tiež hrá kľúčovú úlohu v pôsobivej modrej, žltej, oranžovej a červenej pigmentácii.

Syntetický vitamín A však môže byť toxický, takže je lepšie prejsť na prírodný zdroj vitamínu A, ktorý nájdeme v čerstvých potravinách. Brokolica, petržlen, tekvica, špenát, paprika, mrkva a marhule sú dobrou voľbou, aby váš papagáj dostal do organizmu všetok vitamín A ktorý potrebuje.

Vitamín B

Drvivá väčšina komerčných krmív pre papagáje je založená výlučne na semenách a všeobecne majú tieto krmivá nedostatok vitamínu B. Ak má váš papagáj nedostatok vitamínu B, jeho pokožka a perie bude mať veľmi nízku kvalitu a okrem toho sa môže vyskytnúť aj abnormálne žlté sfarbenie.

Vitamín B sa zvyčajne „vyrába“ v tráviacom ústrojenstve vášho papagája, ale ak papagáj nemá vhodnú stravu, musíte ju doplniť vitamínom B: Varené vajcia sú veľmi dobrým zdrojom vitamínu B a navyše tráviace ústrojenstvo papagájov túto potravinu zvládne veľmi dobre.

Vitamín D

Mnoho papagájov trpí nedostatkom vitamínu D3, ktorý je potrebný pre jasné a brilantne sfarbené perie.

Aby ste získali potrebné množstvo vitamínu D, mal by byť váš papagáj každý deň vystavený polhodine nefiltrovaného prirodzeného svetla. Svetlo by malo byť priame a nemalo by prechádzať oknom, pretože sklo veľmi výrazne mení jeho spektrum.

Uistite sa, že miesto, kde necháte vášho papagája na priamom slnku je bezpečné a že nemôže uniknúť. Takisto by ste sa mali uistiť, že má určitú časť chránenú pred slnkom, aby sa mohol skryť ak cíti, že je slnko príliš agresívne. Istá časť jeho klietky by teda mala byť v tieni. Môžete tiež použiť umelé svetlo s vhodným spektrom, ktoré je určené špeciálne pre vtáky.

Syntetický vitamín D môže byť pre papagája toxický, ale je prakticky nemožné predávkovanie vitamínom D iba za použitia slnečného žiarenia.

Vitamín C

Nedostatok vitamínu C je spojený s veľmi závažným problémom, ktorým je vytrhávanie peria u papagájov. Tieto problémy trápia množstvo papagájov na celom svete a zahŕňajú v sebe také prejavy správania ako napríklad žuvanie špičiek peria, nadmerné hnisanie ložísk na pokožke, roztrhnutie a deformácia peria a pod.

Ak váš papagáj vykazuje niektoré z týchto prejavov správania, mali by ste čo najskôr posúdiť jeho stravu, ako aj jeho prostredie. Tieto devastačné návyky môžu byť spôsobené nudou, únavou alebo inými zdravotnými problémami. Ak je problém spôsobený nevyváženou výživou, mali by ste doplniť stravu svojho papagája o vitamín C. ideálna strava je napríklad brokolica, všetky druhy papriky, kivi, alebo čerešne.

Uistite sa však, že čerstvé ovocie nepredstavuje viac ako 15% celkovej stravy.

Komentáre k článkuPridaj komentár: