Viete sa správne postarať o Francúzskeho buldočka?

#Psy
 
Buldoček je nenáročný spoločník, ale niektoré oblasti jeho života sú veľmi špecifické. A práve v týchto prípadoch mu musíme dať osobitý prístup.
Andrej Jakubík | 15. januára 2018 o 10:00
Viete sa správne postarať o Francúzskeho buldočka?

Netopierie uši a roztomilý výraz tváre, ktorý hovorí „ja som ti papuču neroztrhal“. Kto by nepoznal tak známe plemeno psa ako je práve francúzsky buldoček. Ide o nenáročného spoločníka, ale niektoré oblasti jeho života sú veľmi špecifické. A práve v týchto prípadoch mu musíme dať osobitý prístup.

Brachycefalické, teda tie s plochým ňufákom...

Áno presne tak. Buldoček patrí medzi plemená, ktoré majú plochý ňufák a odborne sa im hovorí brachycefalické plemená. Práve rozkošný nos, ktorý je akoby vtlačený do lebky je základom tej povestnej špeciálnej starostlivosti o ktorej (okrem iných) bude v tomto príspevku reč. Toto plemeno totiž prenasledujú dve druhy problémov. Problémy s dýchaním a dentálne problémy. Obom sa však dá do vysokej miery vyhnúť ak sa dodrží niekoľko zásad.

- Tak napríklad v horúcich letných dňoch by mali by buldočkovia v klimatizovaných priestoroch, prípadne v prostredí, kde je teplota nižšia. Vyššie teploty im totiž spôsobujú ťažkosti s dýchaním. Špecificky postavený ňufák totiž nie je pripravený na extrémne vysoké teploty vzduchu. Niekedy je situácia tak vážna, že pes potrebuje chirurgický zákrok na zjednodušenie dýchania. Paradoxne kvalitnej anestéze pri zákroku bráni práve úzka priedušnica.

- Nešetrite na krmive. Kvalitné krmivo, ktoré dáva psovi to čo potrebuje, zabraňuje aj nadváhe. Do tela psa sa tým nedostáva nadmerné množstvo nepotrebných zložiek. Nadváha je veľký problém, po ktorom nasleduje rekcia tela v podobe problému s kĺbmi.

- Pozor si dávajte aj na potravinové alergie. Žiadny zástupca tohto plemena by nemal mať vo svojej strave pšenicu, kukuricu, sóju a podobné zložky lacných krmív. Tieto zložky spôsobujú psovi plynatosť a kožné problémy. Veľký dôraz klaďte na príjem kvalitných živočíšnych bielkovín.

- Vyčesávajte na týždennej báze a kúpte na mesačnej. Najme záhyby na koži vyžadujú pravidelnú starostlivosť, pretože inak sa v nich môžu usadiť baktérie, ktoré vyvolajú kožnú infekciu.

- Vzhľadom na dýchacie obmedzenia, nie je možné s buldočkom vykonávať väčšie pohybové aktivity. Prechádzky voľte radšej v chladnejších častiach dňa a pozor na vodu. Toto plemeno skrátka nie je stvorené do vody. Niektoré jedince sa dokonca ani neudržia nad vodou a môžu sa ľahko utopiť. Nespoliehajte sa na plávacie vesty, pretože postačí, aby sa mu dostala voda do ucha a ak si to nevšimnete, máte možno zarobené na vážny problém.

Buďte pripravený na rôzne problémy, ktoré môžu vášho buldočka postihnúť a preto je dobré si vo svojom okolí nájsť kvalitného veterinára, ktorý má skúsenosti s podobnými plemenami. Ich chov, ochorenia, výživa aj pôrod (ktorý sa deje najčastejšie cisárskym rezom). Toto všetko sa v mnohom odlišuje od iných skupín psov. A tak je vždy ideálny prípad ak je veterinárny lekár priamo špecializovaný na brachycefalické plemená psov. V tom najideálnejšom prípade by to mal byť veterinár a chovateľ zároveň.

Komentáre k článkuPridaj komentár: