Viete ktoré huby sú pre psa jedovaté?

#Psy
 
Ponúkame vám prehľad tých najbežnejších druhov húb, ktoré predstavujú vážne riziko pre zdravie vášho psa
Andrej Jakubík | 5. apríla 2017 o 09:00

Voľne rastúce huby, dokážu z bežnej prechádzky v lese urobiť boj o život. Viete, ktoré huby sú pre psa jedovaté? Problém s ich určením má niekedy aj samotný hubár a preto je na nás, aby sme vedeli správne reagovať v prípade, že pes skonzumuje hubu, o ktorej neškodnosti máme pochybnosti. Ponúkame vám prehľad tých najbežnejších druhov húb, ktoré predstavujú vážne riziko pre zdravie vášho psa.

Hepatotoxické huby

Muchotrávky a im podobné huby dostali vlastnú skupinu, ktorá sa vyznačuje silnou toxicitou voči organizmu psa už vo veľmi malých dávkach v pomere k telesnej hmotnosti psa. Najznámejší zástupca tejto skupiny je muchotrávka zelená, ktorá má na svedomí množstvo toxických prípadov, ktoré skončili aj tým najhorším možným spôsobom. Zákeréý na tejto hube je, že jej účinky spozorujeme na organizme psa až za niekoľko hodín po jej konzumácií. Ak viete, že pes skonzumoval hubu z tejto skupiny, tak musíme okamžite vyvolať zvracanie a použiť aktívne uhlie, ktoré zviaže niektoré nebezpečné látky v žalúdku ešte predtým, ako stihnú zasiahnuť vnútorné orgány. Návšteva veterinára je nevyhnutná, pretože reálne hrozí zlyhanie pečene. Slangové pomenovanie "anjel smrti" hovorí za všetko.

Halucinogénne huby

Táto skupina zahŕňa predovšetkým druhy z rodov ako napríklad Conocybe , Gymnopilus, Psilocybe a Panaeolus, pričom dve látky obsiahnuté v týchto hubách (psilocín a psilocybín) spôsobujú u psa vážne stavy. Konzumovanie týchto húb síce nebýva pre psa fatálne, ale aj napriek tomu sa jeho telo musí vyrovnať s nevoľnosťou, zvracaním, malátnosťou, slabosťou a dokonca so záchvatmi, či halucináciami. Ako liečba sa zvyčajne podávajú sedatíva, ktoré upokoja aktivitu až do doby, pokiaľ sa telo psa týchto látok úplne nezbaví. To však môže trvať aj niekoľko dní.

Huby vyvolávajúce nevoľnosť

Sem patria huby rodov Boletus, Chlorophyllum a Entoloma. Tieto huby spôsobujú po ich konzumácií psovi nevoľnosť a iné gastro problémy ako napríklad zvracanie, hnačky, nadúvanie a stratu chuti do jedla. Príznaky sa dostavia už približne jednu hodinu po konzumácií huby a zvyčajne sa nejedná o nič vážne. Vystačíme si aj so samoliečbou, pri ktorej podávame okrem iného aj množstvo vody, aby sme zabránili dehydratácií.

Ak máme podozrenie na konzumáciu huby, či sme dokonca svedkami toho, ako pes zožerie neznámu hubu, tak je na mieste neodkladná návšteva veterinára. Samozrejme, ak máte možnosť, tak zoberte so sebou aj vzorku huby, ktorú pes skonzumoval, čo výrazne uľahčí jej presnú identifikáciu a veterinár tak môže okamžite začať s liečbou.

Samozrejme, najlepším liekom je prevencia a preto nikdy nespúšťajte oči so svojho psa, pretože niekedy postačí sekunda a z nevinnej prechádzky je boj o zdravie, či dokonca život.

Komentáre k článkuPridaj komentár: