Viete čím kŕmiť zlatú rybku?

#Ryby
 
Táto ryba potrebuje niečo viac, ako jej dokáže poskytnúť bežne predávané vločkové krmivo
Andrej Jakubík | 23. januára 2018 o 10:00
Viete čím kŕmiť zlatú rybku?

Zlatá rybka, karas, goldfish a mnoho iných pomenovaní a prirovnaní, ale iba jedna ryba. Ťažko tomu uveriť, pretože mnohé z nich sú tvarovo a farebne tak odlišné, že je až neuveriteľné, že ide o jeden a ten istý živočíšny druh. Táto ryba ale potrebuje niečo viac, ako jej dokáže poskytnúť bežne predávané vločkové krmivo. Je to všežravec a podľa toho je prispôsobené jej trávenie aj životný štýl. Skonzumuje všetko od granuly, cez šalát, planktón, varený hrášok, až po menšie rybky.

Tuky, sacharidy, bielkoviny, vitamíny, minerálne látky, vlákninu a mnoho iného potrebuje karas pre svoj spokojný život v úlohe domáceho miláčika. Ak si prečítate zloženie potravy, ktorá je na zadnej strane komerčne vyrábaného krmiva, tak zistíte, že všetko potrebné sa v komplexnom krmive nachádza. Ryba však z takejto potravy po čase prestane mať radosť a berie ju iba ako nástroj prežitia. Chcete poznať zložky potravy, ktoré urobia zlatej rybke zo života gastronomický raj? Tu je ich zoznam:

Začneme ovocím a zeleninou, ktorá hrá dôležitú úlohu v príjme vitamínov. Ideálna potrava je napríklad uhorka, brokolica, pomaranč, hrach, hrozno, špenát a iná listová zelenina, ktorá sa podá buď v surovom, alebo mierne sparenom stave. A nezabudnite na mrkvu. Práve karotén je farbivo s pomocou ktorého zlatá rybka žiari farbami. A použiť môžete aj menej tradičný pomaranč, mandarínku, grep, či pomelo. Všetky tieto druhy ovocia sú vhodné ako pre zlaté rybky, tak aj pre KOI kapra. Ovocie nakrájame na kocky v patričnej veľkosti a ponúkneme rybe.

Komerčne vyrábané krmivo je k dostaniu v každej normálnej predajni a je vytvorené priamo pre potreby karasa a jemu príbuzných druhov rýb. Živá a mrazená potrava je však vždy nadradená pred tou sušenou. Karas je teda všežravec a skonzumuje všetku potravu a to dokonca aj tú, ktorá je určená pre africké cichlidy. Ako doplnok môžeme kŕmiť aj varenou ryžou, či kúskami vareného mäsa (samozrejme netučného a nesoleného).

A naopak, viete čomu sa máte v strave zlatej rybky vyhnúť? Tak napríklad surový hrášok, ktorý spôsobuje rybám v určitých okamihoch žalúdočné problémy. Podobne sú na tom aj tvrdé kúsky šalátu, ktoré ryby nedokážu dobre skonzumovať a potrava potom hnije v akváriu. A samozrejme sa vyvarujeme akémukoľvek mäsu s vyšším obsahom tuku.

V niektorej staršej literatúre sa dočítame aj o tom, že rybky môžeme prikrmovať aj tmavým chlebom s čím sa však nedá úplne súhlasiť. Chlieb neobsahuje žiadnu zložku, ktorú by zlatá rybka potrebovala pre svoj zdravý život. Navyše chlieb v potrave rýb spomaľuje metabolizmus a spôsobuje tráviace problémy. V tele samotnej ryby totiž často hnije a spôsobuje plynatosť.

To, že niečo nie je v poriadku si najskôr všimnete tak, že okolo akvária sa začne šíriť hnilobný zápach skazenej potravy. V takom okamihu ako prvé otestujeme hodnoty vody v akváriu a pre budúcnosť už budeme vedieť, že ryba a chlieb nepatria spolu do jedného akvária.

Komentáre k článkuPridaj komentár: