(Video) Varíme pre papagája:
Banánové smoothie

#Vtáky
 
Banán je pre telo papagája veľmi dôležitá zložka potravy.
Andrej Jakubík | 21. marca 2017 o 14:00

Banán v sušenom, či klasickom stave je pre papagája veľmi výživnou a potrebnou potravou, ktorú by sme nemali nahrádzať umelými zložkami.

Ako prvé si povieme niečo o tom, ako banán pre papagája skladovať, aby sme v ňom zachovali čo možno najviac vitamínov a zásobných látok. Takže v prvom rade by ste mali zabudnúť na chladničku, kde ovocie ako banán trpí a pomerne rýchlo podlieha znehodnoteniu pre konzumné účely. Banán skladujeme pri bytovej teplote, čo je ideálne aj pre okamžité skrmovanie. Jedlo z chladničky totiž papagáj často odmieta, pretože mení svoju chuť a výzor. Existujú dve skupiny papagájov a síce tie ktoré banán jedia a potom tie, ktoré ho doslova ignorujú.

Aké banány podávame papagájovi?

Na ich pôvode v podstate nezáleží. Drvivá väčšina banánov sveta má rovnaké DNA a sú v podstate identické. Ide predovšetkým o ich stupeň zrelosti, ktorý by mal byť niekde v strede. Prezreté banány by sme papagájovi rozhodne podávať nemali. Banán je totiž aj okamžitý zdroj energie a ak je prezretý, tak stráca mnoho zo svojej výživnej hodnoty. Okrem toho si treba uvedomiť, že banán obsahuje aj vysoké percento bielkovín oproti ostatným druhom ovocia, ktoré papagáje vyžadujú.

Čo teda banán obsahuje?

Ako prvé je to určite vitamín A, skupiny B a mnoho minerálov a stopových prvkov. Samozrejme v banáne nie je toľko vitamínov, ako napríklad v paprike, ale aj napriek tomu sú množstvá nezanedbateľné. Okrem iného je to pre papagája aj cenný zdroj vlákniny, čo pôsobí na jeho správne fungujúce zažívanie. Pri konzumácií banánu sa v tele uvoľňuje aj serotonín, ktorý pôsobí ako prírodné antidepresívum a pôsobí upokojujúco, preto je vhodný napríklad aj ako prevencia voči ochoreniam, či na budovanie imunitného systému papagája.

Recept:

V podstate sa jedná o zmes predovšetkým banána a ako doplnok aj iného ovocia (jablko, hruška, či sezónne ovocie). Pridať môžeme napríklad hroznovú šťavu a výborným doplnok je zopár mesiačikov pomaranča, mandarínky, či zopár kvapiek citrónu. Všetky citrusy obsahujú kyselinu citrónovú, ktorá je prírodným antioxidantom a pôsobí efektívne ako prevencia proti nádorovým ochoreniam. Avšak pozor, pretože prílišné skrmovanie citrusového ovocia nie je práve šťastná voľba.

Banán je vskutku vďačný doplnok stravy a pre niektoré druhy ako je napríklad austrálsky rod lori je to dokonca životne nevyhnutná zložka. Ale ak vám lenivosť prekáža v príprave tohto receptu, tak podajte nakrájaný banán a potom to bude vyzerať aj takto:

Zdroj: Youtube

Komentáre k článkuPridaj komentár: