Video:
Slávik červienka. Nefalšovaný symbol Vianoc

#Vtáky
 
Iba máloktorý operenec v týchto dňoch zažije viac slávy ako je práve Slávik červienka. V mnohých krajinách sa jedná o nefalšovaný symbol Vianočných sviatkov a jeho podobizeň sa nachádza doslova všade
Andrej Jakubík | 20. decembra 2017 o 09:00
Video:<br />Slávik červienka. Nefalšovaný symbol Vianoc

Iba máloktorý operenec v týchto dňoch zažije viac slávy ako je práve Slávik červienka. V mnohých krajinách sa jedná o nefalšovaný symbol Vianočných sviatkov a jeho podobizeň sa nachádza doslova všade. Hrnčeky na kávu, posteľná obliečka, obrazy či šperky s vyobrazením tohto veľmi fotogenického stvorenia sa na nás pozerajú z každej strany. Poznáte však fakty z jeho života? Vybrali sme pre vás tie najzaujímavejšie. Čítajte ďalej a dozviete sa viac.

Slávik červienka, ale niekedy aj červienka obyčajná (lat. erithacus rubecula) patrí medzi zdatné spevavce a dokonca je veľmi známy tým, že dokáže napodobniť spev iných druhov vtákov. Vyskytuje sa v celej Európe, od Stredomoria až po severské štáty a patrí medzi čiastočne sťahovavé druhy vtákov. Okrem toho sa vyskytuje napríklad v Severnej Afrike, či na Blízkom východe.

Počas jedného roka dokáže vysedieť aj dve či tri znášky a v každej je niekedy až 5 - 7 vajec, čo nie je na tak malý druh vtáka rozhodne málo. V lete sa živý hmyzom, na jeseň plodmi a bobuľami, v zime nie je na potravu náročný a konzumuje doslova čokoľvek. Slávik je veľmi dôležitý likvidátor hmyzu, takže jeho prítomnosť na záhrade by sme si mali vždy vážiť.

Ak má červienka možnosť, tak pokojne dokáže hniezdiť aj v záhradnom grile, či zabudnutom čajníku. Pri obrane hniezda však strach nepozná a dokáže aktívne napadnúť aj omnoho väčšie zviera, ktoré sa priblíži k znáške, či jeho potomstvu.

A tu je jedna z množstva komerčných použití tohto krásavca. Konkrétne z minulých Vianoc.

Zdroj: Youtube

Komentáre k článkuPridaj komentár: