Video:
Ako prichádza na svet chameleón

#Iné zvieratá
 
Jedno z najfascinujúcejších zvierat planéty má stále svoje tajomstvá
Andrej Jakubík | 28. augusta 2016 o 13:00
Video:<br />Ako prichádza na svet chameleón

Chameleón je bez pochyby stvorenie so svojským pohľadom na svet. Iba ťažko by ste hľadali zviera, ktoré dokáže meniť farbu, dokáže svojím okom pohybovať v rozpätí 360 stupňov a to dokonca každým zvlášť. A samozrejme nesmieme zabúdať ani na jeho jazyk. Ten dosahuje dĺžky až 2 násobku samotného tela chameleóna. A to sme s jeho schopnosťami iba na začiatku.

Ostrovný plaz, ktorý dobil svet

Je až neuveriteľné, kam všade sa chameleón dokázal dostať aj napriek tomu, že nepôsobí priveľmi "akčným" dojmom. Drvivá väčšina všetkých druhov totiž pochádza z ostrova Madagaskar pri východnom pobreží Afriky. Avšak v dnešnej dobe sa Jednotlivé druhy chameleónov vyskytujú už aj v Južnej Európe, Afrike, Ázií a dokonca bol zavlečený aj do USA, kde sa vyskytuje v niektorých južnejšie položených štátoch ako je napríklad Florida. Nezaprie však v sebe ostrovného milovníka, pretože ho dnes už nájdeme aj na mnohých z Havajských ostrovov. Z približného počtu 160 druhov chameleónov sa 59 z nich vyskytuje zatiaľ iba na Madagaskare. Zatiaľ.

Lovec na dlhé vzdialenosti

To, že je chameleón dokonale vybavený pre život v spleti vetvičiek sa dá vydedukovať z jeho špeciálne uspôsobených nôh, ktoré sa dokážu veľmi efektívne prichytiť na konárik, odkiaľ chameleón pozoruje svoje okolie. Má na to všetky dispozície, pretože jeho oči sú unikátne spomedzi všetkých ostatných plazov planéty. Nikto z doteraz známych druhov, nemá rovnako vybavené oči ako má práve chameleón. Zameranie hmyzu, ktorý tvorí hlavnú zložku jeho potravy je veľmi efektívne a chameleón to dokáže na vzdialenosť až desiatich metrov. A keď sa náhodou vyskytnú dve muchy pri sebe, tak to rovnako nie je problém, pretože chameleón dokáže zaostriť na každú jednu samostatne a súčasne.

Zdá sa Vám chameleón pomalý? Nedajte sa oklamať, pretože pri love dokáže svoj výpad za korisťou uskutočniť za približne 0,07 sekundy. Avšak majú aj svoje nedostatky a to napríklad v tom, že sú takmer hluché. Nemajú vonkajšie ucho a zvuk, ktorý dokážu počuť sa pohybuje len okolo 200 až 600 Hz.

Zamysleli ste sa niekedy nad tým, prečo chameleón mení farbu svojho tela? O tom si povieme niekedy v budúcom článku, ale vedzte, že to nie je iba pre splynutie s prostredím ako si mnohí myslia.

A takto to vyzerá, keď na svet prichádza nový chameleón:

Zdroj: Youtube

Komentáre k článku


  • Flufi, 1. februára 2017 o 14:26
    bola som z toho dojatáPridaj komentár: