Video:
Ako kúpať mačku a nenechať si vyškriabať oči!

#Mačky
 
Mačka a voda. Už tisícky rokov odvekí nepriatelia, ktorých cesty sa však z času na čas skrížia. A niekedy pri tom tečie aj krv
Andrej Jakubík | 11. januára 2018 o 10:00
Video:<br />Ako kúpať mačku a nenechať si vyškriabať oči!

Samozrejme nie krv mačky, ale obetavého majiteľa, ktorý sa odhodlal k riskantnému kroku. Vykúpať mačku! Mačka, je totiž jediné stvorenie, ktoré je až neuveriteľne odvážne, inteligentné a zvedavé, ale na strane druhej má obrovský strach z tak bežnej veci, ako je voda. Voda a mačka sú odvekí nepriatelia, ktorí si k sebe hľadajú cestu iba veľmi ťažko. Viete, ktoré sú základné pravidlá pre kúpanie mačiek? Skúsení majitelia mačiek už majú svoje triky a laici, ktorí si myslia, že mačka vlezie na povel sama do vane, často skončia s hlbokými ranami od pazúrov.

Ako prvé je dobré si pripomenúť niekoľko podstatných potrieb, ktoré budeme pri kúpaní mačky potrebovať.

- Gumené rukavice. Predovšetkým pre ochranu samotného majiteľa. Aj tá najmilšia mačka sa dokáže zmeniť na divoké zviera, ak je zahnaná do kúta. Môžete použiť aj špeciálne rukavice pre záhradnícke práce s ružami, ktoré chránia aj predlaktia. Ale musíme si uvedomiť, že v rukaviciach strácame cit a preto by sme mali byť pri manipulácií opatrný.

- Kvalitný šampón pre mačky. Nepoužívajte ten určený pre ľudí, alebo pre iné zvieratá. Nemusí sa stať nič vážne, ale každý zodpovedný majiteľ by mal používať iba prípravky určené pre mačky.

- Samozrejme sa oplatí mať po ruke uterák, alebo osušku. Mačka tesne kúpaní určite ocení kompletný komfort. A navyše sa tým niekedy ubránime útokom pri vyberaní mačky z vane.

A ako teda správne kúpať mačku, aby sme neublížili jej a ani sebe?

- Nikdy, ale naozaj nikdy nenúťte mačku robiť veci, ktoré sú jej proti srsti. Ak máte dojem, že mačka aj po opakovanom kúpania vykazuje známky vysokého stresu a strachu, tak sa poraďte s veterinárnym lekárom. Stres neprospieva nikomu a mačka nie je žiadna výnimka.

- Nerobte žiadne prudké pohyby, ktoré by mačke naháňali strach. A nekričte. Mačka má citlivý sluch a dokáže si veľmi rýchlo spojiť strach, kúpanie a krik dohromady. Z hlavy jej to potom už nevyženiete a do kúpeľne ju nedostanete ani párom volov. Mačka vám prestane v tejto veci dôverovať.

- Začnite pomaly. Do vane napustite iba niekoľko centimetrov teplej vody a mačku pomaly posaďte na dno. Keď jej už bude jasné, že sa zrejme neutopí, tak začnite postupne vodou oblievať chrbát a chvost. Všetko robte pomaly a tak aby vás mačka videla.

- Vyhnite sa striekaniu vody do tváre mačky. Toto skutočne neznášajú všetky domáce mačky planéty. Je celkom isté, že ak to spravíte, tak mačku naštvete a nie je vylúčený ani proti útok.

- Šampón z tela mačky vždy dobre opláchnite a nenechajte ho na pokožke ani zlomok. Ak nie, mohlo by to mohlo znamenať podráždenie pokožky.

- Nerobte mačke teplotné šoky. Voda by mala byť teplá a nie studená avšak ani nie horúca. Ak mačke vyrobíte podobnú šokovú terapiu, tak vás celkom určite odmení pohľadom, z ktorého sa bude dať prečítať "neznášam ťa!"

- Po kúpaní dbajte na kvalitné vysušenie a v prípade dlhosrstých mačiek je vhodné niekedy použiť aj fén, ktorý ale samozrejme nastavíme na nižší výkon, aby sme jeho zvukom u mačky nevyvolávali stres. Verte, či nie ale v prípade kúpania dokáže u mačky vyvolať stres doslova čokoľvek.

Video ako malá inšpirácia:

Zdroj: Youtube.com

Komentáre k článkuPridaj komentár: