Vianočné želania papagájov z útulku

#Vtáky
 
...zostávame verní dobrému zvyku, ktorým je vyhlásenie finančnej aj materiálovej zbierky pre papagáje z útulku ELVIS...
Andrej Jakubík | 20. novembra 2018 o 20:53
Vianočné želania papagájov z útulku

Aj tento rok zostávame verní dobrému zvyku, ktorým je vyhlásenie finančnej aj materiálovej zbierky pre papagáje z útulku ELVIS, ktorý založila a dodnes vedie pani Eva Lucáková z Prešova. Za posledný rok sa v útulku objavilo niekoľko nových papagájov, ku ktorým nebol ich osud práve zhovievavý. Nechcení, týraní, zanedbávaní. Tri najčastejšie diagnózy, s ktorými sa operené bytosti do útulku dostanú. Nebuďme ľahostajní k ich osudu a doprajte im pocit, že pre niekoho stále niečo znamenajú.

Ich želania sú jednoduché. Vlastne rovnako ako všetky želania zvierat, ktoré si siahli na svoje dno.

A pre koho konkrétne vlastne zbierku vyhlasujeme? Tak napríklad je tu Kiko. Kiko je dnes už úplne zdravý papagáj sivý - žako a je to zároveň aj najstarší papagáj v súčasnej skupinke. Kiko, okrem milovaných arašidových orieškov (samozrejme nepražené a nesolené) potrebuje stále nové hračky, ktoré by dokázali zabaviť jeho myseľ. Potom je tu Arturka. Kedysi úplne ošklbaná samička žaka. Stratila milovanú osobu a bez pomoci pani Lucákovej by to celkom určite nezvládla. Dnes je to iný papagáj. Arturka miluje piškóty, arašidy a rôzne dobroty, ale potrebuje hlavne vitamíny obsahujúce vápnik a propolis. Ďalší operenec menom Norika-Lorika je druhom Eclectus a trpí neurologicky slabšou nôžkou. Norika miluje suchú vaječnú zmes pre ovocno-hmyzožravé vtáctvo a voňavú zmes zrnín Prestige-premium.

V poradí už tretí žako menom Kubko bojuje s najvážnejším a nezvratným zranením nohy. Kubko v noci rád leží na dne klietky, aby si nenamáhal postihnutú nôžku. A preto by si prial stan pre papagáje, prípadne niekoho, kto by podobnú pomôcku vyrobil. A samozrejme okrem iného Kubko miluje šípky a figy.

A kto je ďalší? Kakadu, ktorého meno je Doduška. Vie krásne lietať, ale pristáť dokáže iba v pripravenom náručí, alebo na inej mäkkej podložke. Má totiž úplne nevládne nôžky. Všetky svoje hračky rada ničí ako pravý kakadu a preto jej nikdy dlho nevydržia. Tiež zbožňuje veľké farebné akrylové hračky. Od posledných Vianoc ich už síce niekoľko rozobrala na súčiastky, ale na druhej strane treba povedať, že Doduška je jedna z veľkých druhov kakadu a svojím veľkým silným zobákom si kompenzuje slabosť nožičiek. Okrem všemožných hračiek by si priala aj vitamínové bidlá.

Ďalší člen kŕdľa sa volá Agátka a je to Ara marakana. Jedná sa síce o jednu z malých druhov ár, ale aj ona má svoje praktické želanie. Agátka, okrem toho, že miluje makadamové orechy, potrebuje aj tzv "ponožku" ako svetrík zo špeciálneho materiálu pre svoje nahé telíčko. Agátka totiž trpí chronickým vyšklbávaním peria, ako inak pre stratenú lásku.

Nasleduje papagáj menom Ruženka, ktorý je druhovo príznačne ružový kakadu. Rúženka by si okrem kvalitného krmiva priala pre svoj spokojný život osvetlenie s efektom prírodného slnka, pretože pôvodné "umelé slniečko" sa pokazilo. Jej napredovanie a uzdravenie od neho však závisí.

Malé neofémy a papagájiky vrabčie si na sviatky prajú špeciálne dvojkomorové búdky a okrem toho si radi pochutia na granátových jablkách. Ostatné drobné druhy vtáctva, ako napríklad kanáriky, by uvítali oddelené boxy na chov.

V neposlednom rade je tu Sissik. Je to papagáj Alexander, ktorý si myslí, že je prirodzené mať jednu nôžku vykrútenú do strany. Iný život nepozná od chvíle, kedy bol napadnutý od matky ešte v rodnej búdke. A tak si žije svoj život úplne prirodzene a bez starostí. Rád by si našiel pod Vianočným stromčekom drevené štiepky ako podstielku, čo vlastne potrebujú všetky papagáje, ale Sissik ich ako správny Alexander rád hryzká.

Predposledný na našom zozname je Bob a druhovo je to Barnard golierový (Rozela žltokrká) s amputovanou polovicou krídla. A Bob by si zo všetkého najviac prial sprej na hojenie rany, aj keď rana na duši sa tak ľahko nevylieči. Má však aj jednu veľkú slabosť v podobe kvalitného krmiva menom CéDé Insect food. Tento druh krmiva mu dokáže urobiť neskutočnú radosť.

A nasleduje Baška, ktorá je zároveň aj najnovší prírastok do kŕdľa. Jedná sa o Rozelu Pennantovú (Platycercus elegans). Baška je poloslepá a zatiaľ ešte stále podvyživená. Určite by si priala nabrať silu probiotikami a prostriedkami na správne trávenie a nesmieme zabúdať ani na kvalitné vitamínové doplnky.

Máte záujem pomôcť niektorému členovi kŕdľa? Nie je nič jednoduchšie. Pani Lucáková Vás rada privíta na tel. čísle 0905 / 273 332, prípadne na mailovej adrese bubka4@gmail.com a samozrejme nezabudnite navštíviť aj stránku www.exotickevtactvo.sk, kde sa dozviete všetko o prvom a unikátnom útulku pre papagáje, ktorý na Slovensku funguje iba vďaka ľuďom ako je pani Eva Lucáková.

Dovoľte, aby sme pani Lucákovej a aj všetkým papagájom a ostatným zvieratkám planéty zaželali krásne Vianoce a odteraz už iba šťastné chvíle plné radosti a spokojného zvieracieho života.

A samozrejme poprosíme o zdieľanie, aby sa prosba o pomoc dostala na tie správne obrazovky.

Ďakujeme všetkým, ktorí doposiaľ pomohli, a ktorým nie je život týraných papagájov ľahostajný.

Komentáre k článkuPridaj komentár: