Viac ako 20 faktov o andulkách, o ktorých ste možno ani netušili

#Vtáky
 
Prečítajte si viac ako dve desiatky faktov zo života tohto operenca. Mnohé z nich vás dozaista veľmi prekvapia
Andrej Jakubík | 19. mája 2018 o 09:00
Viac ako 20 faktov o andulkách, o ktorých ste možno ani netušili

Ide o najbežnejšie chovaný druh papagája aj napriek tomu, že ide o papagájca. Je nenáročný, inteligentný a prispôsobivý. A to rozhodne nie je všetko. Prečítajte si viac, ako dve desiatky faktov zo života tohto operenca. Mnohé z nich vás dozaista veľmi prekvapia.

V našom článku používame pomenovanie andulka. Snáď nám to vedecké kapacity prepáčia, pretože ide iba o slangové pomenovanie. To pravá znie papagájec vlnkovaný (melopsittacus undulatus).

- Základná a prirodzená farba andulky je žlto zelená s čiernym vlnkovaním. Prvá farebná varieta, ktorá sa podarila vyšľachtiť bola žltá. Prvá modrá andulka sa vyliahla niekedy okolo roku 1878.

- Andulka má rôzne názvy v závislosti od krajiny. Volajú ich napríklad „kanárske vtáčiky“, mušľové papagáje, trávové papagáje a samozrejme aj andulky.

- Na svojom oku majú tretie viečko, ktoré nie je bežne viditeľné. Chráni oko pred nečistotami. Okrem toho dokáže andulka sledovať okolie oboma očami nezávisle, podobne ako chameleón.

- Bežná andulka sa za minútu nadýchne 65 až 85 krát, čo je omnoho viac ako človek. Navyše, ich malé srdiečko udrie až 300 krát za minútu a preto sa jeho činnosť nedá merať bežným prístrojom.

- Na jednej jedinej andulke sa nachádza približne 3-tisíc pierok.

- Ich kosti sú duté a namiesto kostnej drene sa v nich nachádzajú vzduchové vankúšiky, ktoré uľahčujú andulkám lietanie a manévrovanie.

- Andulka má viac krčných stavcov, ako človek. Preto napríklad dokáže otočiť hlavu o 180 stupňov, podobne ako sova.

- Pri andulkách pozor na poranenia a traumy. Pretože sú tak malé, môžu si dovoliť stratiť iba 8 až 12 kvapiek krvi a táto strata sa im stane osudnou.

- Vajíčka anduliek aktívne komunikujú s okolím a na ich povrchu sa deje aktívna výmena plynov, ako je kyslík a oxid uhličitý. Tento fakt sa však netýka iba anduliek, ale takmer všetkého vtáctva.

- Ak chováte andulky pod prirodzeným svetlom, tak presne vedia, kedy je obdobie rozmnožovania. Pod umelým svetlom však túto schopnosť stráca.

- Pozornosť vedcov púta aj mozog anduliek, ktorý dokáže za jednu jedinú sekundu naraz spracovať viac ako 150 vizuálnych obrazcov. Viete, koľko ich spracuje človek? Sotva 16.

- Aj keď neexistuje žiadna záruka, že práve vaša andulka sa naučí hovoriť, tak vedzte, že tento druh papagájca sa považuje za toho najviac ukecaného na planéte. Ich slovná zásoba je síce obmedzená, ale intonácia a čistota slov sa dá porovnať so žakom, či arou.

- Existujú dva typy anduliek. Divoká Austrálska verzia a domestikovaná Anglická. Divoká verzia je menšia a je to v podstate pôvodná forma anduliek. Anglická verzia je o niekoľko centimetrov väčšia a to práve preto, aby bola atraktívnejšie ako domáci maznáčik.

- Inteligencia je často v prípade anduliek braná s rezervou. Ale vedzte, že dokážu napočítať do troch a vedie robiť základné operácie práve do číslo tri.

Malý a pre mnohých ľudí jednoduchý tvor. Andulka však v sebe skrýva viac ako si dokážeme predstaviť. Už onedlho si na našich stránkach prečítate niečo o tom, ako si správne vybrať andulku a aké základné podmienky im musíme poskytnúť.

Komentáre k článku


  • Vicino, 21. mája 2018 o 11:07
    Ak chceš domáceho miláčka, ktorý ťa bude zbožňovať, kúp si mladého samčeka - na farbe nezáleží. Ak sa mu budeš venovať naozaj bude kecať jak "Palacký" a môžeš ho naučiť aj iné - až akrobatické veci. A nie je tak náročný na prítomnosť ľudí ako napr. pes.Pridaj komentár: