Veríte mýtom o Pitbuloch?

#Psy
 
Pitbul môže byť láskavý a nádherný pes, ktorý bude miláčikom celej rodiny. Ale iba s náležitým porozumením jeho temperamentu a potrieb
Andrej Jakubík | 26. decembra 2018 o 14:29
Veríte mýtom o Pitbuloch?

Existujú rôzne typy Pitbulov, ale všetky majú niektoré charakteristiky spoločné. Psy plemena Pitbul sú zvyčajne svalnaté psy so silným skusom a bohužiaľ aj s veľmi negatívnou reputáciou. Skreslené informácie o útokoch na ľudí iba prispievajú k prehlbovaniu tejto reputácie a psom týchto plemien sa dnes nepovie inak ako „bojový pes“. Nikto však už nehľadí na to, že tieto jedinečné psy si často prechádzajú hrozným zneužívaním a trpia v rukách mnohých majiteľov, ktorí nepoznajú ich skutočné potreby.

Podľa "American Temperament Test Society", je na tom pitbul rovnako ako labradorský retríver, pokiaľ ide o temperament. Test bol vykonaný na čo najväčšom počte plemien a cieľom bolo zistiť, ktoré plemená spĺňajú najvyššie štandardy z hľadiska temperamentu. Testy zahŕňali napríklad stretnutia s cudzími ľuďmi, sledovali sa reakcie na zbrane, ktoré mal „figurant“ v ruke a na to, či dokáže u psa vyvolať potenciálne strach. Potom nasledovala prechádzka po nepríjemných povrchoch a mnoho iného.

Tento test nie je dokonalý, ale istým spôsobom ukazuje, aký význam má osobnosť a výchova psa ako jednotlivca. Výsledkom je konštatovanie, že"genetika nie je na prvom mieste" a existujú mnohé faktory ktoré ovplyvňujú správanie psa. Dôležitejšie ako konkrétne plemeno je adekvátna socializácia, humánne zaobchádzanie a skoré pozitívne skúsenosti s ľuďmi.

Bohužiaľ, je dnes internet zaplavený mnohými dezinformáciami, ktoré zdanlivo vyzerajú dôveryhodne, ale rozhodne sa nezakladajú na pravde. Je pravdou, že v minulosti došlo k incidentom, keď boli napadnuté deti a dokonca s tragickými následkami, ale tieto prípady nie sú obmedzené iba na Pitbulov.

Týkajú sa všetkých plemien .

Ďalším mýtom o psoch typu Pitbul je, že majú extrémne silnú čeľusť, ktorú nemožno uvoľniť. Mnohí z týchto psov majú naozaj silný skus, ale je mýtus, že ich čeľuste nie je možné v prípade zahryznutia uvoľniť. Bližšie k tomuto problému si prečítate už v niektorom z nasleudjúcich článkov.

Bohužiaľ, je veľmi ťažké diskutovať o Pitbuloch bez toho, aby ľudia používali svoju emocionálnu stránku, namiesto toho, aby sa bližšie pozreli na dôvody, prečo došlo k útoku a ako im môžu v budúcnosti zabrániť. Je pochopiteľné, že sa ľudia môžu cítiť veľmi vystrašení, ak sa stretnú s tak robustným psom ako je práve pitbul, ale prečo napríklad nemá človek v sebe zakódovaný strach voči sibírskym huskym, ktorých považujeme za rozkošné psy, aj napriek tomu, že majú na svedomí najväčší počet smrteľných útokov v mnohých častiach Kanady, kde je toto plemeno najbežnejšie.

Pitbul môže byť láskavý a nádherný pes, ktorý bude miláčikom celej rodiny. Ale iba s náležitým porozumením jeho temperamentu a potrieb. V tomto prípade platí staré známe, kupujeme si šteniatko, ale psa z neho musíme vytvoriť. A na plemene skutočne nezáleží.

Komentáre k článkuPridaj komentár: