Vedci objavili nový vírus. Na pozore sa musia mať majitelia mačiek!

#Mačky
 
Andrej Jakubík | 29. júla 2018 o 08:00
Vedci objavili nový vírus. Na pozore sa musia mať majitelia mačiek!

Hepadnavírus, ktorý pochádza z rovnakej rodiny ako vírus spôsobujúci hepatitídu B v prípade človeka, sa podľa všetkého vyskytuje aj u mačiek. Doteraz nebol zdokumentovaný prípad nakazenia sa mačky vírusom z tejto rodiny a preto je nedávny objav tak obrovským prekvapením.

Poznanie tohto ochorenia vnáša viacej svetla do liečby a prevencie zápalových ochorení pečene u mačiek, či dokonca rakoviny. Tento objav je základným krokom k jej úspešnej liečbe, ktorá bude s najväčšou pravdepodobnosť spočívať vo vakcinácií rizikových jedincov so zníženou imunitou.

Vedci situáciu upokojujú a tvrdia, že k prenosu vírusu na človeka v žiadnom prípade nedochádza. Dokonca nebol zaznamenaný ani prenos na iné zviera. Mačka, je v tom zdá sa, samotná. Momentálne ešte stále prebieha výskum a spätne sa analyzujú vzorky mačiek, ktoré zomreli v dôsledku rakoviny a zlyhania pečene. Vedci u nemalého percenta týchto vzoriek objavili prítomnosť špecifického DNA vírusu, ktorý je viazaný na organizmus mačky.

Výskum nového vírusu teda ešte stále prebieha, ale už teraz sa pracuje na vakcíne, ktorá by dokázala v ochrániť nemalé množstvo mačacích pacientov. Aj tento objav je znakom toho, že v pochopení mnohých vplyvov doteraz neznámych vírusov máme stále ešte rezervy.

Komentáre k článkuPridaj komentár: