Ukričaný papagáj

#Vtáky
 
Niekedy máte pocit, že nemáte doma domáceho miláčika, ale profesionálneho vydierača.
Andrej Jakubík | 27. januára 2016 o 17:23
Ukričaný papagáj

Krik je skutočne mocná zbraň a papagáj veľmi rýchlo spozná, že Vám to vadí. A ak bude niečo chcieť, tak nebude váhať túto zbraň použiť. Myslíte si, že tomu dokážete odolávať? Mýlite sa. Každý tejto zbrani podľahne, pretože papagáj je veľmi vytrvalý.

Prečo kričí?

V podstate papagáj kričí pre všetko, čo sa mu nepáči a aj pre to čo by chcel. Ak je hladný. Ak je mu smutno. Ak chce ísť von z klietky. A niekedy si kričí iba tak pre radosť. Netreba mu to zazlievať, pretože príroda ho obdarila naozaj dobrými hlasivkami a on iba uplatňuje svoj talent. Ak si myslíte, že to niekedy prestane, tak vedzte, že nie. Ten, kto si zaobstará papagája, musí počítať s tým, že tento hlasný prejav bude mať papagáj neustále. Dá sa to však zregulovať na minimum.

Zabaviť myseľ

Ak plánujete utíšiť svojho papagája, tak si musíte byť vedomí, že to chce viac ako lacnú zábavku, ktorá zamestná jeho hlavu na niekoľko minút a potom je krik späť. Papagáj často presne vie čo chce a keď odvedieme jeho pozornosť iba dočasne, tak sa vráti späť ku kriku. Vlastne si týmto vynucuje pozornosť a človek mu ju musí dať.

Pozorujte ho

Ak papagáj kričí, tak vyskúšajte jeho vypustenie z klietky. Samozrejme iba v prípade, že je zvyknutý na pobyt mimo nej. Ak ho pustíte von, tak ho sledujte. Každý papagáj, ktorý sa voľne pohybuje po byte, má svoje obľúbené miesto. Vy musíte najlepšie vedieť, kde sa papagáj zdržuje najčastejšie. A samozrejme ho sledujeme, či pokračuje v kriku aj v prípade, že je vonku z klietky. V drvivej väčšine prípadov stíchne.

Každý papagáj ma rovnako aj vec, ktorá ho dokáže zabaviť na dlhé minúty a odviesť jeho pozornosť od kriku. Pre niektorého je to hračka, loptička alebo papuča. Každý je skrátka iný. Dajte mu vec po ktorej túži a sledujete ako sa zmení jeho správanie.

Celé toto cvičenie má za úlohu na základe systému pokus omyl, prísť na to, čo platí na Vášho papagája. Niekedy postačí iba milé slovo a pocit že má spoločnosť. A niekedy nepomôže ani modré z neba. Krik je prirodzenou súčasťou života papagája, ale treba rozlišovať krik ako dorozumievanie a krik ako vynucovanie pozornosti. Ten druhý menovaný je často spojený aj zo záchvatom agresie o ktorom si niečo viac povieme nabudúce.

A rada na záver. Ak papagáj kričí, tak to môže byť z rôznych dôvodov. Nedostatok spánku (12 hodín denne), hlad, smútok alebo iba objavil spôsob ako Vás veľmi účinne vydierať. Nikdy ho neodmeňujte za krik a nesnažte sa mu ponúknuť dobroty, len aby bol potichu. Jeho výkonný mozog si spojí krik a maškrtu a túto kombináciu si bude pamätať veľmi dlho.

Komentáre k článkuPridaj komentár: