Týmto skracujete život svojho psa!

#Psy
 
Každý zodpovedný majiteľ psa by sa mal snažiť o to, aby jeho pes mal vždy okolo seba prostredie, ktoré spĺňa jeho požiadavky na pokojný, zdravý a dlhý život.
Andrej Jakubík | 9. októbra 2017 o 10:00
Týmto skracujete život svojho psa!

Každý zodpovedný majiteľ psa sa snaží o to, aby jeho pes mal vždy okolo seba prostredie, ktoré spĺňa jeho požiadavky na pokojný a zdravý život. Kvalitná strava, dostatok pohybu, odborná veterinárna starostlivosť. Toto všetko a ešte omnoho viac sa dostáva psom po celom svete od ich zodpovedných majiteľov, pre ktorých je psia pohoda prioritou. Niektoré drobnosti však často ostanú prehliadnuté. A práve tieto drobnosti dokážu psovi skrátiť život.

Obezita je častým problémom ako u ľudí, tak samozrejme aj v prípade psov. To je fakt, ktorý ovládajú mnohí majitelia psov na celom svete, ale na druhej strane obrovské percento majiteľov psov nevie rozoznať obezitu a považuje váhu svojho psa za normálnu. Študujte tabuľky pre jednotlivé plemená a možno prídete k poznaniu, že aj váš pes má nadváhu aj napriek tomu, že sa vám jeho váha zdala doposiaľ normálna. Problémom často býva aj fakt, že slovo plemeno vplyvom masovej produkcie psov často zaniká a vyskytujú sa jedinci, ktorí neodpovedajú štandardu plemena a tým pádom na nich nemožno uplatniť ani tabuľkovú váhu.

Ľudia to robia bežne, ale myslíte si, že je vhodné, aby ste so svojim psom vynechali pravidelnú prehliadku u veterinára? Určite to nie je správne a vedzte, že za jeden rok sa dokáže život psa obrátiť hore nohami a práve skúsené oko veterinára si mohlo všimnúť prvotný príznak, ktorý unikol aj samotnému majiteľovi. Naozaj sa stáva, že jedna prehliadka u veterinára dokáže zachrániť psovi život.

Podobne je na tom aj starostlivosť o chrup, ktorú mnohí majitelia psov zanedbávajú až natoľko, že sa príznaky zanedbaného chrupu začnú podpisovať pod celkovým zdravotným stavom psa.

Čím ešte skracujete život nielen psovi, ale aj iným domácim zvieratám a dokonca aj všetkým členom domácnosti? Ako iste mnohí dobre hádate, tak je to fajčenie. Nikotín z druhej ruky, ktorý sa nachádza na vašich rukách, odeve, na vlasoch, nábytku a doslova všade okolo vás je pre zvieratá tichým zabijakom.

Rovnakým problémom je aj kŕmenie ľudskou stravou, ktorá pôsobí na organizmus psa niekedy doslova ako jed. Aj keď si to v tej danej chvíli neuvedomujeme, tak svojho psa napríklad zemiakovými lupienkami pomaly pripravujeme o čas strávený na tomto svete.

Spomenuli sme obezitu, ktorá je však aj priamym dôsledkom nedostatku pohybu, ktorým trpia mnohé psy, ktorých majitelia na nich nemajú čas, prípadne má problémy s pohybom aj samotný majiteľ psa. N druhej strane je však aj druhý extrém, pretože existuje mnoho plemien psov, ktoré potrebujú menej pohybu napríklad v čase letných horúčav, čo si ich majitelia často neuvedomujú a vystavujú ich tak nadmernému vyčerpaniu a záťaži. Tento prístup sa okrem iného dokáže podpísať aj pod skrátený život zvieraťa.

Komentáre k článkuPridaj komentár: