Týmito potravinami skracujete zvieratkám život!

#Hlodavce
 
Vyzerajú nevinne. Ich vplyv na dĺžku života zvieratka je však podstatný!
Andrej Jakubík | 14. apríla 2016 o 08:00
Týmito potravinami skracujete zvieratkám život!

Poviete si, že je to iba malý prehrešok a nebude to mať žiadne následky. Opak je však pravdou. Ak zvieratko pravidelne "prikrmujeme" pochúťkami, tak to má podstatný vplyv na dĺžku jeho života.

Chipsy, hranoly a slané tyčinky

Vyzerajú celkom nevinne, ale ich vplyv na metabolizmus zvieratka je veľmi podstatný. Ich najväčším negatívom je nadmerné množstvo soli a tuku. Samozrejme zvieratká ich milujú, pretože je to chuť, ktorá je pre nich zakázaná a toto ovocie chutí najlepšie. Zvieratká by tieto potraviny určite nemali jesť a ak to preženieme a pridá sa k tomu aj nedostatok pohybu, tak sa dostavuje obezita a problémy s trávením, prípadne aj kardiovaskulárne ochorenia. Je to teda podobné ako v prípade ľudí.

Slané oriešky

Mylná predstava majiteľov papagájov spočíva v tom, že papagáj oriešky miluje a preto nevidia nič zlé v tom ak mu niekedy spestria potravu aj slanými orieškami. Búrske oriešky sú síce na jedálnom lístku vtákov, ale rozhodne nie solené a pražené. Ak chceme poskytnúť papagájovi kvalitnú stravu, tak by to mali byť búrske oriešky v "surovom" stave. Tie by človeku moc nechutili, pretože sú vo vnútri zelené a ich chuť pripomína poľnú trávu alebo vôňu sena. Papagáje sú však veľkí zlodeji a preto treba dávať pozor, aby si neukradli aj oriešky, ktoré im do zobáka nepatria.

Sladké piškóty

Podobne ako so slaným orieškom, je to aj v prípade piškóty. Papagáje, mačky, psi ale aj hlodavce a mnohé iné druhy zvierat ich milujú a majitelia ich často používajú ako odmenu za správne vykonanie povelu, prípadne podľahnú vydieraniu zo strany zvieratka. Nemalo by sa to však preháňať, pretože vysoký obsah cukru robí z tejto potraviny tichého nepriateľa. Napokon existujú aj piškóty pre papagáje, prípadne podobné pochúťky, ktoré však neobsahujú tak veľké množstvo cukru. Je tu však problém, pretože zvieratká tento rozdiel cítia a často drahé pochúťky odmietajú. Skrátka im piškóta určená priamo pre nich nechutí a radšej majú tú menej zdravú variantu.

Podobne je na tom aj domáca varená strava, ktorá by mala byť iba na tanieri majiteľa a nie zvieratka. Samozrejme raz za čas môžeme urobiť výnimku, ale nemalo by to byť pravidlom. A rada na záver je jednoduchá. Vždy si overte skladbu potravy zvieratka vo voľnej prírode. Vyhnete sa tak prešľapom v ich jedálnom lístku. Napríklad je častým problémom, že vegetariáni dostávajú aj mäso, čo je pre zviera veľmi nebezpečné. V lepšom prípade to končí hnačkami, ale v tom horšom sa nevyhnete návšteve veterinára. Klasickým príkladom je napríklad nevhodná strava pre suchozemské korytnačky.

Komentáre k článkuPridaj komentár: