Týmito potravinami riskujete zdravie svojej mačky!

#Mačky
 
Mačky sú od prírody zvedavé zvieratá a ani riziko vážneho poškodenia zdravia, či dokonca smrti otravou ich nezastaví. Tu je niekoľko potravín, ktoré by mali ostať mačky vždy zapovedané.
Andrej Jakubík | 30. apríla 2018 o 10:00
Týmito potravinami riskujete zdravie svojej mačky!

Mať vo svojej opatere mačku znamená okrem iného aj osvojiť si niektoré návyky v stravovaní, pretože vaša mačka bude túžiť po tom, aby s vami zdieľala svoju misku. Mačky sú od prírody zvedavé zvieratá a ani riziko vážneho poškodenia zdravia, či dokonca smrti otravou ich nezastaví. Tu je niekoľko potravín, ktoré by mali ostať mačky vždy zapovedané.

Slané potraviny, ako sú napríklad čipsy, či slané tyčinky rozhodne nepatria mačkám do úst. Tieto potraviny im chutia, ale ich dopady na mačací organizmus sú doslova zdrvujúce. Trpia predovšetkým obličky a dostavujú sa diagnózy ako napríklad hypertenzia a obličkové kamene. A pozor! Platí to aj pre šunku.

Rozhodne nedovoľte svojej mačke prijať do teľa čokoľvek, čo obsahuje citrón, či ocot. Kyselina octová a citrónová totiž spôsobujú mačke veľmi nepríjemné bolesti žalúdka, čo často vyúsťuje až do zvracania.

Cibuľa, pór a cesnak sú pre človeka veľmi zdravé potraviny, ale pre mačku (aj psa) a jej organizmus je to doslova ničivá zbraň. Všetky tri plodiny totiž obsahujú látky, ktoré ničia červené krvinky. Mačka teda trpí na anémiu, čo rozhodne nie je žiadne pozitívum. Ak necháte mačku ochutnať domáce jedlo, tak z neho aspoň odstráňte tieto škodlivé zložky.

V našom zozname nasleduje čokoláda. Horká, mliečna aj tá biela. Všetky totiž obsahujú látku známu ako teobromín, ktorý je pre mačky (a opäť aj pre psov) veľmi nebezpečný. Dokáže veľmi razantne zvýšiť srdcový tep a pri vyššej dávke nie je úmrtie zvieratka žiadna výnimka.

Avokádo. Aj keď ide o ovocie, tak je obsah tuku v tejto plodine určite vysoký. Všeobecne by sa mačka nemala dostať ku jedlám s vysokým obsahom tukov. Je tu totiž riziko poškodenia trávenia a dokonca nie je zriedkavá ani pankreatitída.

A nasledujúca potravina je rovnako problémová z hľadiska obsahu tuku. Orechy, sú pre mačky ťažko stráviteľné a dokážu spôsobiť veľké problémy pri trávení. Hnačka a problémy s obličkami nie sú v tomto prípade vôbec zriedkavé.

Nasledujúca potravina možno mnohých prekvapí, ale riziko ani v tomto prípade nie je malé. Surové ryby a morské plody, predstavujú hneď dvojité nebezpečenstvo. Tým prvým je enzým, ktorý blokuje činnosť vitamínu B a tým pádom sa mačka dostáva do vysokého rizika. Dostavujú sa záchvaty, kóma a dokonca aj smrť. Tým druhým rizikom sú baktérie, ktoré sa v surových rybách vyskytujú úplne bežne a dokážu oslabiť imunitu mačky až na pokraj celkového kolapsu.

Okrem iného si treba dať pozor aj na hrozno a sušené hrozienka, ktoré dokážu veľmi vážne poškodiť obličky. Stolovanie s mačkou rozhodne nie je dobrý nápad a treba ustrážiť množstvo detailov, ktoré dokážu vyrobiť katastrofu v priebehu niekoľkých minút. Už onedlho si prečítate niečo o chybách, ktoré robia majitelia mačiek najčastejšie. Tipnite si dovtedy, či môžete s pokojným svedomím podať mačke konzervu tuniaka.

Komentáre k článku


  • Janomrkvicka, 3. mája 2018 o 10:16
    Naša mačka už 13 rokov má každé ráno rozmrazený kúsok filety - ide sa za ňou utĺcť.
    Údajne v mačacom raji sú cesty dláždené tuniakom



Pridaj komentár: