Týchto 5 druhov akváriových rýb nepatrí do rúk začiatočníkom!

#Ryby
 
Možno to mnohých prekvapí, ale aj niektorým veľmi populárnym druhom je lepšie sa v začiatkoch vyhýbať.
Andrej Jakubík | 5. októbra 2018 o 10:04
Týchto 5 druhov akváriových rýb nepatrí do rúk začiatočníkom!

Mnoho obľúbených rýb, ktoré sú dostupné v obchodoch s chovateľskými potrebami, je prekvapujúco nevhodných pre začiatočníkov.

Preto sme zostavili nasledujúci zoznam akváriových rýb, ktoré by si nemal do akvária vziať začiatočník. Možno to mnohých prekvapí, ale aj niektorým veľmi populárnym druhom je lepšie sa v začiatkoch vyhýbať.

Helostoma temminckii – Gurama bozkávajúca

Tieto gurami sú populárne akváriové ryby kvôli ich správaniu, ktoré pripomína "bozkávanie". Jedná sa o veľmi populárny druh ryby, ktorý si ľudia kupujú iba pre ich bozkávaciu vlastnosť a napríklad v USA sú tieto ryby na sviatok sv. Valentína už tradične nedostatkovým tovarom. To, čo si väčšina nových majiteľov neuvedomuje, je, že tieto roztomilé rybky môžu bez problémov skutočne rásť až do veľkosti 25 – 30 centimetrov.

Určite sa teda nejedná o druh, ktorý by sa cítil dobre v malom akváriu. V obmedzenom priestore totiž trpí a to sa podpisuje po rôzne ochorenia a nakoniec predčasné uhynutie.

Bozkávanie správanie týchto rýb nie je dodnes spoľahlivo vysvetlené. Či je to prejav náklonnosti, prípadne súboj o teritórium, teda ostáva záhadou. Táto Gurama je však teritoriálna a preto sa môže stať, že bude útočiť na ostatné ryby v akváriu. Rastliny v akváriu sa tiež nebudú cítiť najlepšie, pretože gurama je síce všežravec, ale dáva prednosť rastlinnej strave, takže drahé nové rastliny poslúžia často ako potrava.

Pterophyllum scalare a Pterophyllum altum – Skalár

Kvôli svojim zložitým sociálnym štruktúram a nárokom je pre skalára vhodné iba spolužitie v skupinách a vo veľkých (hlavne vysokých) akváriách!

Skalár môže byť ozdobou akvária. Čo je krajšie ako skupina týchto elegantných rýb, ktoré plávajú bok po boku v hustej spleti vegetácie.

Je smutné, že skaláre sú často držané v podmienkach, ktoré im zabraňujú dosiahnuť ich skutočný rastový potenciál a ktoré môžu dokonca spôsobiť rastové deformácie. A čo je najdôležitejšie, skalára by sme si nikdy nemali kupovať jednotlivo, ale v skupine minimálne 6 jedincov.

Pre týchto 6 jedincov je vhodné akvárium o objeme približne 300 litrov, čo rozhodne nie je malý objem. Kvôli výške tela, ktorú môžu v dospelosti dosahovať, je pre skalára ideálne akvárium s výškou 50 - 60 centimetrov. Táto výška zabráni rastovým deformáciám a dáva skalárom priestor na plávanie a rast.

Ak naozaj chcete napodobniť ich prirodzené prostredie, ideálom je akvárium juhoamerického biotopu s temnou vodou a množstvom vegetácie.

Astronotus ocellatus – Cichlida pávia

Hoci sa tento druh ryby nepovažuje za mimoriadne náročný na starostlivosť, tak tieto ryby iba málokedy dostanú to, čo potrebujú. Niektoré odborné publikácie uvádzajú minimálny objem vody na jedného jedinca 100 litrov, ale mnoho „ocelátov“ skončí v omnoho menších akváriách. Rozhodne to nie je správne, pretože ryby tohto druhu môžu v dospelosti dosiahnuť veľkosť 35 – 40 centimetrov.

Odporučenie profesionálnych chovateľov sa pohybuje niekde na úrovni 400 litrov na jeden dospelý pár. Nepodceňujte ani filtráciu, pretože táto ryba sa živý doslova všetkým od granúl, hmyzu, malých rýb a dokonca aj myší. Ich kombinácia s malými druhmi rýb môže skončiť tým, že ich ocelát bude považovť za potravu.

Carassius auratus - bežná a klasická zlatá rybka

Zlaté rybky sú jedni z najobľúbenejších druhov akváriových rýb na svete, ale aj napriek tomu je pomerne ťažké sa o ne správne postarať.

Tieto ryby nemôžu byť držané osamote, ale ideálne v skupinách 4 až 10 jedincov. Vzhľadom k tomu, že zlatá rybka môže narásť až do veľkosti 40 – 45 centimetrov, potrebujú pre svoj spokojný život skutočne veľa priestoru. Okrem iného zlaté rybky produkujú veľa odpadných látok, takže iba veľké akvárium nestačí a budete potrebovať aj výkonnú filtráciu. Externý filter je pre tieto ryby veľmi vhodné, pretože hlavne závojnaté formy nemajú radi silný prúd vody.

Hoci sú to skvelí domáci miláčikovia s vlastnými osobnosťami, nie sú zlaté rybky vhodné ako začiatočnícke zviera. A už vôbec sa nepokúšajte ich chovať v malom guľovom akváriu, pretože tento spôsob chovu je pre tieto ryby absolútne nevhodný. Viac o tomto probléme sa dočítate v samostatnom článku.

Chromobotia macracanthus – Mrenka nádherná

Hoci sú akvaristi upozorňovaní na nevhodnosť týchto rýb v začiatočníckych rukách, stále sa tento druh predáva v obrovských množstvách. Nie je to náročný druh ak dostane správnu starostlivosť a dostatok miesta, ale väčšina z nich toto šťastie mať nebude. Zvyčajne sa tieto ryby predávajú, vo veľmi malej veľkosti a je ťažké si predstaviť, že tieto roztomilé malé pruhované rybky môžu narásť až do dĺžky 30 cm!

Vzhľadom na to, že potrebujú život v skupinách po minimálne 5-6 jedincoch, budú potrebovať akvárium s objemom najmenej 250 až 300 litrov a samozrejme aj výkonnú filtráciu. Voda sa musí udržovať čistá, čo je pre tento druh nevyhnutné, pretože mrenky sú veľmi citlivé ryby so sklonom k mnohým bakteriálnym ochoreniam.

Zvyčajne je táto ryba ponúkaná ako skvelý biologický prostriedok proti slimákom v akváriu, ale na jej potreby na priestor a spoločnosť sa berú ohľady iba málokedy.

Komentáre k článkuPridaj komentár: