Tukové nádory u psov

#Psy
 
Nebezpečné sú iba zriedka, ale ich prítomnosť signalizuje omnoho vážnejšie problémy.
Andrej Jakubík | 13. januára 2016 o 06:00
Tukové nádory u psov

Prítomnosť tukových nádorov u psov je v strednom a vyššom veku pomerne častá. Lipóm, ako sa tento druh nádoru zvykne označovať, nebýva až tak nebezpečný, ale je to vždy zdvihnutý prst, ktorý nás varuje, že niečo nie je v poriadku.

Rizikové predispozície

Pri tomto ochorení vždy platí, že nádor nie je následok iba jedného ochorenia, ale vždy je to odozva tela na viacero problémov s ktorými sa telo samotné nevie vysporiadať. Aj keď to tak možno nevyzerá, tak privodiť psíkovi nádor nie je tak jednoduché. Tento stav je vždy vyvrcholením neriešených a prehliadaných problémov. Najčastejšou príčinou vzniku tohto typu nádorov je obezita. Svoju úlohu však zohráva aj pohlavie. Sučky sú totiž omnoho náchylnejšie na diagnózu tukových nádorov ako psi. Zaujímavosťou je, že napríklad mačka má k tomuto typu nádorov niečo ako vrodenú imunitu, pretože v ich prípade je toto ochorenie veľmi zriedkavé. A ako sa zdá, tak záleží aj na konkrétnom plemene. Najčastejšie je táto diagnóza stanovená pri labradorskom retríverovi.

Psík s tukovým nádorom

Tukové nádory sa najčastejšie vyskytujú ako mäkká hrčka priamo pod kožou a zväčša sa objaví v brušnej oblasti. Prejavy lipomatózy (skupinka zväčša podkožných tukových nádorov), ako sa toto ochorenie odborne volá sú rôzne a záleží na umiestnení a veľkosti tukových nádorov. Môže sa dostaviť napríklad nevoľnosť a zvracanie. Pokiaľ sa lipóm vyskytuje hlbšie pod kožou a to napríklad priamo vo svale alebo v blízkosti vnútorných orgánoch, tak sa môže dostaviť aj nekróza a hnisanie. Ak sa lipóm rozpadne, tak dochádza ku hnisaniu a je nutný chirurgický zákrok.

Diagnostika

Presná diagnóza, ktorá určí lipóm sa vykoná na základ mikroskopickej analýzy vzorky. Vzorku získame napríklad biopsiou alebo odberom pri lokálnom znecitlivení. Ak sa však nádor nachádza hlbšie, prípadne pri vnútorných orgánoch, tak sa môže vykonať prieskumná operácia, pri ktorej sa odoberú vzorky tkaniva. Na základe cytologického vyšetrenia sa presne určí typ nádoru a jeho stupeň rizikovosti.

Liečba, ktorá niekedy nie je potrebná

Liečba je možná iba za pomoci operácie. To znamená chirurgické odstránenie nádorov. Avšak v prípade lipómu sa pomerne často vyskytuje aj ustúpenie a zmiznutie nádorov bez akejkoľvek liečby. Táto samoliečba je spôsobená tým, že tkanivo okolo lipómu prestane byť prekrvované a nádor jednoducho odumrie. Často je však potom potrebné chirurgické odstránenie odumretého tkaniva, aby sa zabránilo nekróze.

Komentáre k článkuPridaj komentár: