Tri zlaté pravidlá pre chov zlatej rybky!

#Ryby
 
Zlatá rybka nie je ryba vhodná pre začiatočníkov, pretože pri jej chove sa musí dodržiavať množstvo pravidiel, čo robí začiatočníkom veľké problémy
Andrej Jakubík | 15. októbra 2018 o 08:00
Tri zlaté pravidlá pre chov zlatej rybky!

Čím je akvárium menšie, tým väčšie sú dôsledky akýchkoľvek zmien v kvalite a teplote vody. Preto sú veľké nádrže omnoho jednoduchšie na údržbu, ako malé akvárium. Zlatá rybka nie je ryba vhodná pre začiatočníkov, pretože pri jej chove sa musí dodržiavať množstvo pravidiel, čo robí často začiatočníkom veľké problémy. udržať stabilné akvárium so zlatou rybkou je niekedy naozaj práca pre profesionála. Samozrejme sa zlatá rybka predáva v obchodoch hlavne začiatočníkom, ale v ich rukách často neprežije viac ako niekoľko mesiacov. Prvým problémom je strava, druhým je malé akvárium a tretím je zlá kvalita vody.

- Nekŕmte zlaté rybky granulami a suchou potravou aj napriek tomu, že sa na plastovej tube nachádza fotka zlatej rybky a predavač vám bude tvrdiť, že je to v poriadku. Karas je všežravec. Ponúknite mu mrazenú potravu, uhorku, hrášok, šalát, krevety a dokonca nepohrdne ani hmyzom a dážďovkami. Granule spôsobujú zlatej rybke po čase zdravotné problémy, tukovú degeneráciu pečene a problémy s látkovou výmenou.

- Malé akvárium sme si už na našich stránkach rozoberali mnoho krát. V malom akváriu zlatá rybka po čase zahynie. Nedokáže sa prispôsobiť a jej vnútorné orgány budú rásť až do okamihu, kedy to jej chrbtica nevydrží a rybka uhynie. Objem akvária na jednu zlatú rybku rátajte v objeme 150 až 200 litrov.

- Zlá kvalita vody je spôsobená aj tým, že ryby sú chované v malom priestore a ten je ťažké udržať v stabilite. Veľmi malé množstvo dusitanov nie je smrteľná koncentrácia v akváriu s objemom 400 litrov, ale rovnaké množstvo dusitanov môže ľahko zabiť vaše ryby v akváriu s objemom 50 litrov, pretože v menšom objeme vody je logicky vyššia koncentrácia. Kolísanie teploty vody je problémom malých akvárií, pretože malý objem vody nedokáže dať stabilnú teplotu vody. To je celkom určite zlá správa pre vašu zlatú rybku. Stres totiž ovplyvňuje jej imunitný systém, takže vplyvom kolísania teploty vody je viac náchylná na ochorenia a parazity.

Čo z toho vyplýva?

Chov zlatých rybiek v malých akváriách drasticky znižuje ich dĺžku a kvalitu života. Spôsobuje im to deformácie, ochorenia spojené so stresom a v niektorých prípadoch dokonca aj smrť.

Ukážte úctu tomuto zvieraťu. Zlaté rybky nie sú podradné domáce zvieratá. Nemajú 3 sekundovú pamäť. Nie sú to iba dekorácie v byte, či hračky pre deti. Rovnako ako všetky ostatné domáce zvieratá, potrebujú priestor, čisté prostredie a spoločnosť svojho druhu. Ak im to nedokážete poskytnúť, nekupujte si ich!

Komentáre k článkuPridaj komentár: