Tréning a socializácia. Prevencia pred agresivitou u pitbula!

#Psy
 
...od útleho veku im budete musieť odovzdávať základné pravidlá, ktoré chcete, aby váš pes rešpektoval počas celého svojho života...
Andrej Jakubík | 20. decembra 2018 o 11:50
Tréning a socializácia. Prevencia pred agresivitou u pitbula!

Jedným z hlavných obáv ľudí, ktorí vlastnia psa, je to, že ich pes môže byť agresívny voči iným zvieratám. Správanie sa psa však bude závisieť v zásade iba od ich výchovy a socializácie. Výchova a socializácia sú piliermi dobrého správania u psov. Výchova psov pitbula by mala začať čo možno najskôr od momentu, kedy si psa prinesieme domov. Musí sa však rešpektovať ich optimálny vek výchovy. Od útleho veku im budete musieť odovzdávať základné pravidlá, ktoré chcete, aby váš pes rešpektoval počas celého svojho života.

Ak ste sa rozhodli priniesť si domov už dospelého psa, mali by ste vedieť, že je možné vykonať socializáciu aj v tomto prípade. Je to však omnoho dlhší proces. Pri výcviku dospelého psa sa tiež často vyžaduje dohľad špecialistu na zmenu chovania psov.

Bez ohľadu na vek psa si musíte dať pozor na dôležitosť pozitívneho posilnenia ako formy rozpoznávania a stimulácie pre učenie. Fyzické trestanie, násilné správanie a používanie nevhodných nástrojov, môže ublížiť zvieraťu po fyzickej aj duševnej stránke. Ak pes pri výcviku pocíti bolesť, môže sa to do budúcnosti ukázať ako kontraproduktívne. Ak vystavíme psa vysokým stresovým situáciám, ako aj fyzickému a emocionálnemu zneužívaniu, iba podporujeme vývoj agresívneho správania.

Odporúčaná cvičenie pre pitbula

Pitbul má mnoho energie a musí sa naučiť ju využívať pozitívne, aby si udržal svoj vyvážený temperament. Sedavá rutina je pre toto plemeno nebezpečná a veľmi škodí ich telesnému a duševnému zdraviu. Pitbul, ktorý nevykonáva dostatočnú fyzickú aktivitu, môže do budúcnosti vykazovať množstvo behaviorálnych a zdravotných problémov, ako je obezita, dysplaxia kolena, alebo bedrového kĺbu. Ak pes nepoužíva svoju nahromadenú energiu, môže sa v ňom hromadiť úzkosť a často sa dostavuje aj niekoľko príznakov stresu. Medzi tieto príznaky patrí samozrejme agresivita a hyperaktivita.

Preto sa vždy uistite, že má váš pitbul dostatočné množstvo fyzickej aktivity, ktorú vyžaduje. Ideálnym riešením je celkom určite nejaký druh psieho športu.

Plemeno ako je pitbul, rozhodne nepatrí do rúk človeku, ktorý nie je fyzicky aktívny a nemá rovnaké potreby ako pes. Pri vykonávaní akéhokoľvek športu do ktorého zapojíte aj psa, dochádza k utužovaniu vzájomných vzťahov a dôvery. Toto plemeno si zaslúži, aby sa zbavilo nálepky nebezpečného psa, pretože omnoho nebezpečnejšia je ľudská nevedomosť.

Komentáre k článkuPridaj komentár: