Tradičná aj menej tradičná strava psov a mačiek

#Mačky
 
Drvivá väčšina ochorení, defektov, problémom so srsťou, chrupom či inou časťou tela má svoj pôvod práve v nesprávne zvolenej strave
Andrej Jakubík | 26. decembra 2017 o 10:00
Tradičná aj menej tradičná strava psov a mačiek

Správne zvolená strava je základom všetkého. Drvivá väčšina ochorení, defektov, problémov so srsťou, chrupom či inou časťou tela má svoj pôvod práve v nesprávne zvolenej strave. Mnoho majiteľov psov a mačiek totiž ešte stále netuší, že dvaja najbežnejší domáci miláčikovia sú v divokej prírode dravci, bezvýhradní mäsožravci a sója by sa im prirodzenou cestou do tela nedostala ani náhodou.

Čo však platilo a platí pri divokých predkoch, nie je tak celkom platné v prípade ich domestikovaných verzií. Tráviaca sústava sa totiž rovnako stala obeťou domestikácie a zmenila sa. Základom však stále ostáva potrava živočíšneho charakteru, ktorá je pre psov a mačky ľahšie stráviteľná ako potrava rastlinného pôvodu. Približne 75% kŕmnej dávky psa aj mačky by mala tvoriť živočíšna strava (pri niektorých pracovných plemenách pokojne aj 90 až 100%). Z potravy získava zviera telesnú energiu a rovnako získava aj látky, potrebné na rast svalovej hmoty, srsti, zubov, kostí, či vnútorností. Neprávnu výživu si teda okrem iného všimneme aj nesprávnym vývinom práve týchto komponentov zvieracieho tela.

Najlepším zdrojom živočíšnych bielkovín je mäso a vnútornosti, ktoré by samozrejme mali byť bezchybné a minimálne v rovnakej kvalite ako v prípade mäsa určeného pre ľudskú spotrebu. Spotrebujete napríklad srdce, pečeň, slezinu, pľúca, držky, obličky a to predovšetkým z hovädzieho mäsa, hydiny a ryby. Bravčové mäso pre vysoký obsah tuku nepoužívame. Rovnako je dobré sa vyvarovať dutým a trieštivým kostiam, ktoré pochádzajú napríklad z hydiny. Tie totiž dokážu psovi spôsobiť nemálo zdravotných problémov.

Zaujímavým krmivom je aj slepačie vajce, ktoré by samozrejme nemalo byť staršieho dátumu a rovnako bezchybné. Surový žĺtok je vhodné podávať napríklad šteniatkam, ale aj kotným a dojčiacim sučkám.

Mlieko a jeho úloha vo vývine šteniatok a rastúcich psov je nespochybniteľná. Dospelé psy majú po konzumácií mlieka často hnačky. Ak by sa podobné problémy objavili aj v prípade šteniatok, tak s podávaním prestaneme. Je dokázané, že podávanie mlieka šteniatkam má za následok ich väčší vzrast, oproti psom, ktorí mlieko v potrave nedostali. Podobne vítaným spestrením je tvaroh, syr, či jogurt.

Ako je na tom rastlinná strava? Naše domáce mäsožravce sa radi potešia napríklad ovseným vločkám, ktoré pridáme so mäsového vývaru. Pre lepšiu chuť ich môžeme opražiť na tuku. Potom sú tu ešte jačmenné krúpy a ryža, pričom je vhodné oba zložky variť minimálne 15 až 20 minút, čím sa zlepší ich stráviteľnosť. Ak ste to netušili, tak zo zeleniny je ideálny doplnok stravy napríklad surová mrkva. Okrem vlákniny sa v nej totiž nachádza aj množstvo vitamínu A. Ak pes odmieta mrkvu, tak môžeme ponúknuť napríklad zeler, karfiol alebo kaleráb, alebo čokoľvek iné. Podmienkou je bezchybnosť danej potravy a nulová toxicita. Pokiaľ váhame s podaním niektorej potravy pre obavy z otravy, tak vždy platí pravidlo „radšej nie!“. Každá jedna zložka potravy je nositeľom istej látky, či vitamínu a spolu tvoria dokonalú a vyváženú stravu, ktorej sa však v reálnych podmienkach priblížime iba zriedka. O význame vitamínov si niečo viac povieme v jednom z nasledujúcich článkov.

Komentáre k článkuPridaj komentár: