Toto ste o mačacích ušiach určite netušili!

#Mačky
 
Uši sú pre mačku veľmi dôležitý zmyslový orgán, ktorého absencia dokáže vyradiť mačku z bežného života.
Andrej Jakubík | 7. augusta 2017 o 10:00

Mačka si stále do istej miery udržiava postavenie miláčika rodiny, ktorého život je tak trocha zahalený tajomstvom. Uši sú pre mačku veľmi dôležitý zmyslový orgán, ktorého absencia dokáže vyradiť mačku z bežného života. Ako sa dočítate na nasledujúcich riadkoch, tak ucho mačky je vskutku premyslený a zložitý orgán, bez ktorého by mačka nebola mačkou.

Ucho mačky je vec veľmi zložitá. Je rovnako ako pri ostatných cicavcoch tvorené vonkajším, stredným a vnútorným uchom, ktoré spolu tvoria dokonalý stroj. Mačky dokáže ušami pohybovať veľmi obratne, pretože ich správnym nasmerovaním zvýši príjem zvuku až o viac ako 20%. O pohyb uší sa stará množstvo svalov, ktoré majú na starosti práve orgány sluchu.

Rovnako ako všetky cicavce, aj mačky majú "jedinečné" uši. Ich variabilita síce závisí od mnohých faktorov, ale jedno majú spoločné. V základniach uší nájdeme malé zvlnené časti pokožky, ktoré sa odborne nazývajú okrajové vrecká, alebo aj Henryho vrecká (Henry’s pocket), ktoré si už určite všimol každý majiteľ mačky. Tento zvláštny útvar majú aj ostatné mačkovité šelmy, ale otázka je, prečo? Vedci doteraz nepriniesli uspokojivú odpoveď na otázku, akú je ich presná funkcia.

Mačka, má rovnako ako človek aj stredné ucho, ktoré vplýva aj na mnoho iných telesných funkcií ako je iba sluch. Okrem iného zabezpečuje napríklad aj rovnováhu tela, či celkovú orientáciu mačky. Preto je možné vidieť, že mačka, ktorá trpí na zápal stredného ucha má aj problémy udržať rovnováhu tela, alebo je dokonca dezorientovaná.

Toto bolo iba niekoľko zaujímavostí o ušiach, ktoré patria tomu najrozšírenejšiemu domácemu miláčikovi na planéte. Presne tak. Mačka už dávnejšie vo svojej početnosti predbehla psa a ako sa zdá, tak jej popularita sa bude iba zvyšovať. Sledujte nás aj naďalej a dozviete sa ešte mnoho zaujímavých vecí. A nielen o mačkách.

Komentáre k článkuPridaj komentár: