Top varovné príznaky zlyhania obličiek u čivavy

#Psy
 
Zlyhanie obličiek často nastane aj v prípade tej najlepšej starostlivosti a tých najlepších genetických predpokladov.
Andrej Jakubík | 10. februára 2018 o 09:00
Top varovné príznaky zlyhania obličiek u čivavy

Myslíte si, že vašej čivavy sa tento problém netýka? Omyl, pretože zlyhanie obličiek často nastane aj v prípade tej najlepšej starostlivosti a tých najlepších genetických predpokladov. Najčastejšie sa zlyhanie obličiek objavuje pri čivavách, ktorých vek je od 10 do 14 rokov. Ako iste vieme, tak toto najmenšie plemeno psa na svete sa dožíva často 15 a viac rokov. Zlyhanie obličiek sa teda dotýka predovšetkým starších psov, ale nie je to pravidlo. Tu je niekoľko varovných príznakov:

- Poruchy močenia sú veľmi častým a logickým príznakom toho, že sa niečo deje s obličkami. Pes na zlyhanie obličiek môže reagovať rozdielne a niektorí môžu produkovať abnormálne viac moču a niektorí psi naopak produkciu moču úplne zastavujú.

- Všímajte si aj nadmerný príjem vody a s tým spojený zvýšený smäd. Kontrola misky s vodou by preto mala byť pravidelná.

- Pes, ktorého obličky zlyhávajú sa pasuje aj s dehydratáciou. Pes má snahu zbaviť sa toxínov, ktoré by inak opustili telo spolu s močom. Telo je dehydrované a príznaky sú napríklad strata elasticity pokožky, suchší povrch sliznice a v pokročilejšom štádiu aj zapadnutejšie očí.

- So zlyhaním obličiek je spojená aj hnačka a zvracanie. Oba príznaky sa často dostavujú ako následok toho, že sa telo týmto spôsobom snaží zbaviť toxínov, ktoré by inak odišli spolu s močom.

- Zlyhanie obličiek sa prejavuje aj na správaní čivavy. Nie je to pravidlo, ale mnoho psov trpí depresiami a letargickým správaním. Zmena správania sa však ani zďaleka neprejavuje u všetkých psov.

- Všimli ste si zápach z úst? Je to jeden z typických príznakov zlyhania obličiek, ktorý dokáže odhaliť skrytý problém, ktorým je okrem iného aj porucha fungovania vnútorných orgánov, teda aj obličiek. Ak je zápach sladkastý, tak je to jeden z príznakov cukrovky.

- Príznakom je aj strata chuti do jedla a s tým spojená strata hmotnosti. Akýkoľvek problém tohto druhu je dôvodom pre urýchlenú návštevu veterinára. Pes sa dokonca môže bez nášho zásahu stať až anorektickým, čo je v prípade tak malého plemena život ohrozujúci stav.

A čo dodať na záver? Nebudem preháňať, ak poviem, že všímať si treba všetko neobvyklé. Často je to planý poplach, ale v niektorých ojedinelých prípadoch môže toto bežné pozorovanie zachrániť psovi život. A je to o ďalší dôvod naviac, prečo by ste mali so svojím psom tráviť viac času.

Komentáre k článkuPridaj komentár: