Top mestské plemená psov!

#Psy
 
Klasika aj rarita. Viete ktoré plemeno psa je naozaj vhodné do mestského prostredia?
Andrej Jakubík | 13. januára 2018 o 11:00
Top mestské plemená psov!

Počet ľudí v mestách pravidelne stúpa a spolu s ľuďmi pribúdajú aj ich domáce zvieratá. A tým druhým najbežnejšie sa v rodinách vyskytujúcim je práve pes. Viete ktoré plemeno psa je naozaj vhodné do mestského prostredia? Niekedy to nie je iba o veľkosti, ale aj o potrebách, priestorových nárokoch, či o schopnosti socializovať sa.

A tu je zoznam plemien, pre ktoré je vhodným prostredím aj moderné mestské prostredie.

- Bostonský teriér. Plemeno, ktoré v sebe spája kompaktnú veľkosť, malá priestorové nároky a vysokú inteligenciu. Ak si k tomu prirátame aj lojálnosť a pomerne ľahkú opateru, tak tu máme ideálne plemeno na život v meste.

- Jazvečík. Pôvodom poľovné plemeno, ktoré si však našlo cestu do mnohých rodín práve ako domáci miláčik. Opäť je tu inteligencia, kompaktná veľkosť a navyše aj široká škála farebných variácií a typov osrstenia.

- Francúzsky buldoček. Plemeno hravé, inteligentné, opäť samozrejme kompaktné, ale na druhej strane aj ostražité. Ich povesť mierne zatieňuje iba fakt, že sú náchylnejší ku niektorým zdravotným problémom, ktoré sa však dajú s pomocou veterinára hravo odstrániť.

- Mops. Ďalšie plemeno, ktoré sa výborne hodí do mestského prostredia. Menšia veľkosť, inteligencia a hlavne tolerantné správanie voči ostatným psom, či iným zvieratám. A navyše si psy tohto plemena veľmi ľahko zvykajú na nové prostredie, ktoré sa v meste často mení.

- Cavalier King Charles Spaniel. Honosné meno, ktoré skrýva skutočný poklad. Pes tohto plemena je hravý, spoločenský, zvedavý a odvážny. Navyše je toto plemeno veľmi tiché a skvele sa hodí do interakcie s deťmi, či inými zvieratami. A navyše ho každý pozná vďaka rozprávke Lady a Tramp. Misu so špagetami mu však radšej nedávajte.

- Čivava. Malé kompaktné plemeno psa, ktoré patrí medzi tie najznámejšie plemená vôbec. Z oblasti Mexika sa rozšíril do celého sveta, kde si vybojoval postavenie „kabelkového psa“. Plemeno hravé a aktívne, ktoré sa vždy poteší možnosti pohybu. Je však potrebná socializácia, inak sa z nej stane agresívne klbko chlpov, ktoré bez problémov zastraší akéhokoľvek iného psa.

- Yorkshirský teriér. Kto by ho nepoznal. V mnohých krajinách na celom svete sa toto plemeno stále radí medzi tie najobľúbenejšie plemená vôbec. Niekedy vyžaduje mnoho pozornosti, pretože prekypuje energiou a hravou povahou. Všetko sa však dá vyriešiť dlhými prechádzkami, po ktorých už neostane v teriérovi mnoho energie pre vystrájanie v byte.

Bytové plemená psov sú kapitola sama o sebe. Predtým ako sa pre niektorého z nich rozhodnete (samozrejme to nemusí byť zákonite plemeno z nášho zoznamu), je dobré si o ňom niečo málo naštudovať a dozvedieť sa všetko o jeho potrebách, strave, hlučnosti a povahe. Aj keď samozrejme všetci dobre vieme, že každý pes je osobnosť a plemeno sa nedá charakterovo presne špecifikovať. Na druhej strane, bez týchto prejavov osobitosti, by bol život so psom dosť veľká nuda.

Komentáre k článkuPridaj komentár: