Top 3 najčistotnejšie plemená psov

#Psy
 
Plemená psov, ktoré si predstavíme v nasledujúcom článku si porekadlo "čistota, pol života" berú skutočne k srdcu
Andrej Jakubík | 7. apríla 2017 o 09:00

Plemená psov, ktoré si predstavíme v nasledujúcom článku si porekadlo "čistota, pol života" berú skutočne k srdcu a preto sa radia medzi špičku v rebríčku tých najčistotnejších psích plemien planéty. Čistota je však relatívny pojem a tak vzniká dilema, čo vlastne považovať za čistého psa. Je to pes, ktorý nie je pachom cítiť ako pes? Alebo je to pes, ktorý má sklony k čistote, podobné ako mačka? Prípadne je to pes s hypoalergénnou srsťou? Alebo je to nakoniec pes, ktorého srsť sa ľahko udržiava, pretože je krátka, prípadne úplne absentuje? Vybrali sme pre vás tri skupiny plemien, ktoré by sa dali považovať za tie najviac čistotné.

Miesto číslo 3: Pudel

Veľmi aktívne, inteligentné a samozrejme čistotné plemeno psa je pudel, ktoré je vďaka svojej hypoalergénnej srsti dokonca vhodný aj pre alergikov, ktorí by iného psa vo svojej blízkosti rozhodne nezniesli. Ako samostatné plemeno je uznané už od konca 19. storočia a svojou aktívnou povahou si už získal nejedno srdce milovníka psov. Samozrejme, jeho srsť vyžaduje vyšší stupeň údržby, ako sme zvyknutý pri iných plemenách.

Miesto číslo 2: čau-čau

Pôvodne lovecké plemeno psa, ktoré vzniklo v Číne sa dnes chová po celom svete a jeho majitelia sa často zhodujú v poznaní, že psi tohto plemena sú na tom s čistotou podobne ako mačky. Dôstojné plemeno, ktoré sa navyše aj pomerne ľahko učí, dokonca nemá ani typický "zápach", ktorý je tak typický pre zástupcov iných plemien.

Miesto číslo 1: Stavače

Hrdí zástupcovia rôznych plemien stavačov boli v minulosti samozrejme vyšľachtení na lovecké účely a okrem iného sa kládol dôraz aj na ich ľahkú údržbu. Ich krátka srsť sa ukázala ako ideálna pre loveckého psa v teréne a mnoho majiteľov stavačov môže iba potvrdiť, že sa jedná o psi, ktoré sú z hľadiska čistoty na vysokej úrovni. Okrem iného sa väčšinou jedná aj o skvelých plavcov.

Medzi čistotné plemená sa radí napríklad aj Basenji, Faraónsky pes, Americký bezsrstý teriér, Mexický naháč a mnoho iných plemien, ktoré nevyžadujú zvýšenú starostlivosť o srsť. Samozrejme, kratšia srsť je významným faktorom toho, že sa pes ľahšie udrží v čistote, čo však neznamená, že ostatné plemená sú menej čistotné. Ako sme spomenuli v úvode, tak čistota je veľmi relatívna vlastnosť.

Komentáre k článkuPridaj komentár: