Tieto zvuky mačky nenávidia?

#Mačky
 
Existuje niekoľko druhov zvukových prejavov, ktoré dokážu zamávať s nervami aj toho najväčšieho mačacieho flegmatika.
Andrej Jakubík | 17. júna 2018 o 10:00
Tieto zvuky mačky nenávidia?

Rovnako ako človek, aj mačka má svoje slabé stránky na svoje okolie a žiadnu výnimku netvoria ani mnohé zvuky, ktoré mačky skutočne neznášajú. Každá mačka je samozrejme tak trocha unikát a nedá sa presne povedať, ktorý zvuk jej bude prekážať. Existuje však niekoľko druhov zvukových prejavov, ktoré dokážu zamávať s nervami aj toho najväčšieho mačacieho flegmatika.

Prečo sa mačky boja niektorých zvukov?

Je to jednoduché, pretože si musíme uvedomiť, že mačka má veľmi citlivý sluch, ktorý jej v divokej prírode dokáže zachrániť život. V domácom prostredí je však ich kvalitný sluch často príťažou. Mačka dokáže obe uši otáčať samostatne a nezávisle, preto dokáže zachytiť aj ten najmejší zvukový prejav vo svojom okolí. Priemerná mačka strávi približne tretinu dňa tým, že sa snaží zabiť iné zviera. Preto je tak vynikajúco vybavená. Možno to niekoho prekvapí, ale istý typ zvuku dokáže počuť aj nepočujúca mačka a môže za to práve vysoká zložitosť mačacieho ušného ústrojenstva. Človek by sa mal teda zmieriť, že mačka bude počuť zvuky, na ktoré človek nikdy nedosiahne.

Nemajú radi syčanie

Syčanie je vo všeobecnosti mačkami považovaný za zvuk, ktorý predznamenáva problémy. Súboje medzi mačkami sa tiež odohrávajú s typickým syčavým zvukom na začiatku. Mačka teda môže mať strach zo striekania deodorantu, šušťania igelitových tašiek, alebo zo zvuku, čo vydáva hliníková fólia. Ak mačka počuje podobné zvuky vo svojom okolí, tak sa pokojne môže stať, že ostane nevrlá a nervózna, či dokonca agresívna.

Vysokofrekvenčný zvuk

Mačka dokáže počuť zvuk, ktorý človek nikdy nezachytí a jedným z týchto zvukov je ten vysokofrekvenčný. Tento typ zvuku vydáva množstvo elektrických spotrebičov, bez toho aby si to človek uvedomoval. Sledujte reakciu svojej mačky v prípade, že zapnete niektorý spotrebič, ako napríklad televízor, či rádio. Udržovať nižšiu hladinu zvuku je voči mačke veľmi ohľaduplný krok.

Hlasné zvuky nie!

Určite mnohých neprekvapí fakt, že mačka je konzervatívne a vo všeobecnosti veľmi pokojné domáce zviera, ktoré nadovšetko miluje svoj pokoj. Väčšina mačiek preto veľmi ťažko znáša hlasné zvuky, ako napríklad krik, hudbu, či zábavnú pyrotechniku. Ak máte dojem, že pes disponuje vynikajúcim sluchom, tak sa celkom určite nemýlite, ale mali by ste vedieť, že mačka ho dokáže bez problémov prekonať. Dobre si preto rozmyslite, akému zvuku vystavíte svoju mačku, pretože následky, ktoré sa dostavujú v prípade podobných stresových situácií si mačka dokáže niesť dlhé roky, či dokonca po celý život. Ich pamäť je totiž na rovnako kvalitná ako sluch.

Komentáre k článkuPridaj komentár: