Tieto zvieratká držia rekord v dĺžke života 1. časť

#Iné zvieratá
 
Minimálne vo svojej kategórií sú to skutoční rekordmani.
Andrej Jakubík | 3. januára 2017 o 08:30
Tieto zvieratká držia rekord v dĺžke života 1. časť

Austrálsky plameniak

V ZOO Adelaide žil veľmi zvláštny plameniak, ktorý vynikal predovšetkým svojím vysokým vekom. Dožil sa úctyhodných 83 rokov, čo je na tento druh operenca skutočná rarita a medzi jedincami svojho druhu je to doposiaľ neprekonaný rekord. Bohužiaľ vysoký vek sa prejavoval aj v zdravotných problémoch a plameniak trpel predovšetkým na bolesti spojené s artritídou a postupne sa dostavovala aj stratu zraku. Ošetrovatelia sa preto rozhodli pre uspanie. Aj napriek tomu, že jeho život bol ukončený človekom, ošetrovatelia veria, že urobili správnu vec. Lieky proti zápalom totiž prestávali zaberať a zdravotný stav najstaršieho plameniaka planéty sa rapídne zhoršoval. Kuriózny však na jeho živote je fakt, že sa nikdy nepodarilo zistiť jeho pohlavie a dokonca ani krajinu odkiaľ sa do Austrálie dostal. Niektoré zdroje hovoria o ZOO v Káhire a iné naopak o ZOO v Nemeckom Hamburgu.

Mušľa z dynastie Ming

Možno ste už počuli o jednom mimoriadne výnimočnom zástupcovi ulitníkov menom Ming (1499 - 2006). Vedecký názov mušle je Arctica Islandica a pozornosť si tento druh zaslúžil v roku 2006, kedy ho pri pobreží Islandu vedecký tým omylom zabil. Následne mušľu zamrazili a poslali do laboratória na výskum zmeny klímy. Tu bola zistená prekvapivá informácia o jeho veku, ktorý v roku 2013 prešiel revíziou a zastavil sa na hranici 507 rokov. Ulitník prišiel na svet v čase kedy v Číne panovala dynastia Ming a pokiaľ by ho vedci nezabili, tak je celkom určite jasné, že by žil dodnes.

Veľryba grónska s dôkazom na tele

To, že tieto morské cicavce dosahujú v priemere vysokého veku je dnes už všeobecne známe. Dlho sa o tom hovorilo iba v rovine úvah, pretože životné prostredie v ktorom žijú, je predsa len pre človeka menej prístupné a morské druhy živočíchov o sebe ešte určite neprezradili všetko. Avšak Veľryba grónska, ktorá zahynula v roku 2007 mala podľa vedcov približne 130 rokov. Vedecký tým dospel k tomuto číslu na základe objavu v podobe harpúny, ktorá bola zabodnutá v tele cicavca dlhé desaťročia. Odborníci na zbrane potvrdili, že tieto typy harpún sa používali niekedy okolo roku 1880. Veľryby sa bez problémov dokážu dožiť veku okolo 200 rokov a to vďaka ich pomalému metabolizmu.

Hanako (1751, Japonsko - † 7. júl 1977, Japonsko)

Hanako, je najstaršia doteraz známa ryba planéty. Zomrela vo veku 226 rokov a celý svoj život prežila v čistých vodách Japonska. Vyliahla sa v čase tradičného Japonska a zomrela v časoch modernej krajiny. Prežila obe svetové vojny a ako kapor sa stala symbolom krajiny vychádzajúceho slnka. Viac o Hanako si môžete prečítať v samostatnom článku.

Tak toto boli rekordmani ríše zvierat a ich rekordy nezmazateľne vošli do dejín zoológie. Ešte sme však neskončili a v pokračovaní nášho prehľadu sa pozrieme aj na najstaršieho divoko žijúceho vtáka a nevynecháme ani korytnačku, ktorá údajne inšpirovala samotného Charlesa Darwina. Sledujte nás aj naďalej a dozviete sa vždy niečo viac.

Komentáre k článkuPridaj komentár: