Tieto 4 veci má suchozemská korytnačka zakázané!

#Plazy
 
Koluje množstvo mýtov o tom, čo je vhodné pre suchozemskú korytnačku, ale vedzte, že mäso a vajíčka sú rozhodne krok vedľa.
Andrej Jakubík | 31. marca 2016 o 14:00
Tieto 4 veci má suchozemská korytnačka zakázané!

Možne ste sa aj vy stretli s názorom, že napríklad varené nesolené kuracie mäso je vhodné ako doplnok stravy podávať aj suchozemským korytnačkám. Podobných omylov, ktoré sa tradujú už pridlho je však viac.

Mäso určite nie!

Mäso, či už surové alebo varené je pre suchozemské korytnačky určite nevhodná strava. Ak sa nad tým logicky zamyslíte, tak musíte uznať, že korytnačka sa po zemi tak pomaly, že ani v divokej prírode nemá šancu nič živé uloviť. Preto je dobré sa aj pri ich chove v zajatí tomuto "doplnku" vyvarovať. Mäso nie je potrava, ktorú by korytnačka dokázala bez problémov stráviť. Naopak ak jej ho podávame príliš často, tak jej môžeme spôsobiť vážne zdravotné problémy.

Varené vajíčka na pancier

Kolujú mýty o tom, že korytnačka by mala dostávať raz za čas varené vajíčka na podporu rastu jej panciera. Je to nezmysel a vajíčka, rovnako ako mäso nepatria do jej jedálneho lístka. Navyše pre svoj obsah cholesterolu, sa môže korytnačke vytvárať nebezpečné podkožný tuk, ktorý samozrejme cez pancier nie je viditeľný. Ale je o to nebezpečnejší.

Zavárané ovocie v zime

Niektorá literatúra dokonca odporúča počas zimy použiť ako stravu aj zavárané ovocie a zeleninu. S tým sa však rozhodne nedá súhlasiť. Množstvu cukru, pridaných konzervačných látok a samozrejme aj dochucovadiel nie je pre korytnačku určite tá správna strava. Naopak čínska kapusta je k dostaniu po celý rok, takže nemusíme po zaváraninách siahať.

Vitamínové doplnky s obsahom D3

Skvelý reklamný ťah, ktorý prinúti chovateľa ku kúpe vitamínov, ktoré korytnačka potrebuje pre správnu stavbu svojho panciera. Avšak vedzte, že korytnačka si tento vitamín dokáže vytvoriť sama. Potrebuje k tomu iba prírodné slnko a kvalitnú UV lampu, ktorá by mala byť samozrejmosťou.

Čím teda kŕmiť? Zrejme majiteľom suchozemských korytnačiek neostáva nič iné, ako sa v tomto krásnom období vybrať von do prírody, čo najďalej od ciest a zdrojov znečistenia a natrhať skorocel, púpavu a množstvo inej chutnej a hlavne prirodzenej potravy, pre ktorú by každá správna korytnačka aj plot podliezla.

Viac o tom, čo všetko chutí suchozemskej korytnačke sa dočítate už čoskoro.

Komentáre k článkuPridaj komentár: